Információk, érdekességek

3 tipp, amitől fitt maradhatsz a terhesség alatt

2022. február 19.

A várandósság és az anyává válás időszakát minden kismama máshogy éli meg. Ahogy kiderül a nagy hír, hogy gyermeket várunk, felmerül néhány kérdés, ami szinte mindenki fején átszalad. Tudok vajon aktív életet élni a terhesség alatt? Hány kilót fogok felszedni? Szükségem lesz terhes vitaminra? Mik azok a dolgok, amikről jobb azonnal lemondani? A sportolás is köztük van? Cikkünkkel igyekszünk egy kis útmutatót nyújtani, amivel megőrizheted fittséged a terhesség alatt is.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Egészséges mozogni a várandósság során?

Érdemes erről a kérdésről konzultálni szülész-nőgyógyászunkkal, aki terhességünk körülményeinek függvényében tehet javaslatot a mozgásra vonatkozóan. Egy egészséges kismama számára, akinek az állapota nem veszélyeztetett, egy kis mozgás általában még jót is tehet.

 

Mivel ilyenkor megváltozik a hormon háztartásunk és szervezetünk berendezkedik egy új élet táplálására, a plusz kilók könnyen felszaladnak. Nem mindegy azonban, hogy mennyit hízunk terhességünk alatt. A túlsúly ugyanis könnyen terhességi cukorbetegség és esetleges szívproblémák kialakulását is okozhatja. Érdemes a várandósság előtt és közben is terhes vitamin segítségével támogatni a szervezetet, hogy a fontos ásványi anyagok és vitaminok soha ne maradjanak ki.

A mozgás jótékonyan hat a közérzetünkre is, hiszen csökkenti a stressz szintjét, megkönnyítheti a szülést és az ezt követő regenerációs időszakot is. Legyünk azonban bármennyire is a mozgás szerelmesei, terhességünk alatt figyeljünk a lassú, fokozatos terhelésre. Napi harminc perc séta és heti két kismama torna például ideális alternatíva az ebben az időszakban rizikós rázkódással vagy eséssel járó sportok, például a futás helyett.

3 tipp, hogy fitt maradhass a terhesség alatt

1. Mozogj mértékkel!

Nemcsak a szükségesnél nagyobb súlygyarapodástól kímélhet meg a visszafogott mozgás a terhesség alatt, hanem akár csökkentheti a szülés során esetlegesen felmerülő problémák kockázatát is.

Az első trimeszterben, amikor nagyobb a vetélés veszélye, érdemes csökkenteni az edzés intenzitását akkor is, ha előtte rendszeresen sportoltunk. A második és harmadik trimeszterekben aztán kicsit szabadabban mozoghatunk, habár ilyenkor sem szabad túlzásba esni.

A rendszeres séta és az úszás, illetve a kismamatorna és a jóga jó hatással lehet a szervezetünkre. Amellett, hogy boldogsághormont szabadítanak fel a szervezetben, fokozzák a méhlepény vérkeringését is, így jótékonyan hatnak a magzat oxigén- és tápanyagellátására is.

2. Támogasd a szervezeted terhes vitaminnal!

A terhes vitaminok szedése már a várandósság tervezésétől ajánlott, mivel számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amire egy egészséges női szervezetnek szüksége lehet. A terhesség első hónapjaiban, amikor szervezetünk rengeteg tápanyagot és energiát csoportosít át az embrió fejlődésére, még nagyobb szerepet kapnak ezek a táplálékkiegészítők.

Ezek a legfontosabb vitaminok terhesség alatt:

-          Folsav: napi ajánlott mennyisége 400-800 mikrogramm, ami csökkenti a vetélés és a velőcsőzáródási rendellenességek kockázatát.

-          D-vitamin: hozzájárul az immunrendszer és a csontok egészségének megőrzéséhez, valamint a magzat fejlődéséhez. A terhesség során napi 2000 NE az ajánlott adagja.

-          C-vitamin: az immunrendszer támogatása mellett csökkenti a vérzések és a vetélés kockázatát is, akár már napi 60 mg-tól.

-          Magnézium: az izmokra gyakorolt jótékony hatása miatt csökkenti az izomgörcsök és a vetélés esélyét. A kismamák számára napi 450 mg a napi ajánlott mennyisége.

-          B12- és B6-vitaminok: a vörösvértestek képződéséhez, valamint az agy és idegrendszer kialakulásához járulnak hozzá a B-vitaminok, amelyek megtalálhatóak a legtöbb terhes vitaminban és a magnéziummal kombinált multivitaminokban is.

3. Ne egyél kettő helyett!

Az étkezésre a terhesség során is érdemes kiemelten odafigyelni. A diétázást és a koplalást persze nem ajánljuk senkinek, változatos és egészséges étrenddel ugyanakkor gondoskodhatunk a szervezetünk számára fontos vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról. Mindeközben pedig kordában tarthatjuk a gyarapodó kilókat is.

Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket és sovány húsokat! A paprika és a savanyúkáposzta például kiváló C-vitamin forrás, a borsó, a földimogyoró és a banán pedig B-vitamin szükségletünk pótlásához járul hozzá. Az avokádóban és az olajos magvakban pedig a szív- és érrendszer számára fontos zsírsavak találhatók meg.

Ezeket kerüld a terhesség alatt

Kisbabánk egészségének érdekében van néhány dolog, amiről le kell mondanunk a terhesség alatt. Ezek a következők:

-          túl nagy intenzitású mozgásformák,

-          dohányzás,

-          alkoholfogyasztás,

-          koffein.

Ezenkívül próbáljuk kerülni a stresszt és a nagy súlyok emelését is, amelyek növelik a vetélés és a fejlődési rendellenességek kialakulásának esélyét.

A várandósságot mindenki másképp éli meg. Igyekezz odafigyelni szervezeted jelzéseire akár sportolásról, akár pihenésről legyen is szó, hiszen te érzed a legjobban, mire van szükséged. Ha pedig extrán hozzá akarsz járulni saját és babád egészségéhez, terhes vitaminnal is támogathatod a szervezeted.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu