Információk, érdekességek
A bőrön élő baktérium is okozhat pattanást
2016. október 28.
A bőrön több hasznos baktérium él, ezek az egészséges bőrflóra részei. Ha azonban a bőr normál mikroflórája valamilyen okból megváltozik, akkor az egyensúly könnyen felborulhat, bizonyos baktériumok túlsúlyba kerülnek, ami pattanások kialakulásához vezethet. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa elmondta, hogyan tudjuk ezt a folyamatot megelőzni, illetve a már kialakult helyzetet kezelni.
Ha az egyensúly felborul
A bőrön több hasznos baktérium is él, ezek összetétele eltérő lehet testrészenként, illetve attól függően, hogy mennyire zsíros vagy száraz az adott bőrterület. A baktériumok megtelepedése a bőrön akkor kezdődik el, amikor a magzat szülés során a szülőcsatornán keresztül halad. A szülés után több tényező is hat a mikroflóra összetételére, a veleszületett genetikai adottságok mellett többek közt a bőr pH értéke, a nedvesség és a hőmérséklet is. A bőr mikroflóráját ezen kívül az életkor és a környezeti hatások is befolyásolják. Ezek az egymás mellett élő jótékony baktériumok fontos funkciót töltenek be, segítik a bőr normális működését. Ha azonban az egyensúly felborul és valamelyik baktérium túlsúlyba kerül a többihez képest, az kellemetlen tüneteket is okozhat.
Mindennek a túl sok faggyú az oka?
Típustól függően a duzzadt, vörös pattanások lehetnek csomók, ciszták, fájdalmasak, gennyesek. Kialakulásuk általában hormonális változásokhoz köthető, ezért jelennek meg először a pubertáskorban, illetve a későbbiekben is a menzesz időpontja körül. A faggyúmirigyek ezekben az időszakokban intenzívebben dolgoznak, több faggyút termelnek, mely aztán a bőr felszínére kerül. Sok esetben már ez is képes elzárni a pórusokat, ám ha a faggyú elhalt hámsejtekkel is keveredik, akkor még nagyobb eséllyel okoz pattanásokat. Az elhalt hámsejtektől és faggyútól elzárt pórusok ugyanis ideális feltételeket biztosítanak az arcon lévő Propionibacterium acnes nevű baktérium elszaporodásához.
Pattanást okozó baktérium
A faggyúval táplálkozó P.acnes egy ártalmatlan baktérium, azonban az említett megfelelő körülmények mellett könnyen elszaporodik és a bőrön gyulladást, pattanásokat okoz. Egy vizsgálat során például a Washington University School of Medicine kutatói, a pattanásokkal küzdő személyek csoportjánál 20%-ban mutattak ki két P. acnes törzset, a bőrproblémákkal nem küzdő személyeknél pedig egyik törzset sem azonosították.
Egyensúlyba hozni a bőrt
Peterman Krisztina elmondta, hogy a rövid idő alatt látványos javulást ígérő csodaszereket érdemes inkább elkerülni, mert ezek sajnos csak még nagyobb károkat okoznak. Az ilyen típusú készítmények hatása általában valóban gyorsan megmutatkozik, többnyire azért, mert drasztikus megoldással, erős szárító hatóanyagokkal mérséklik a gyulladást és a bőr zsírosságát. Krisztina szerint azonban a pattanásos bőr kezelésénél a legfontosabb, hogy normalizáljuk a faggyúműködést, de ezt ne agresszív szárító hatású készítményekkel tegyük, hiszen így megint nem tudjuk azt az egyensúlyt elérni, amivel a normál bőrflórát visszanyerjük. Egy ilyen típusú kezelés ideje átlagosan három hónap. Ez idő alatt – és persze a későbbiekben is – nagyon fontos a pórusok tisztán tartása, az ehhez szükséges kozmetikumokat nemcsak a kozmetikai kezeléseknél, hanem az otthoni bőrápolási rutinban is alkalmazni kell. A gyulladás csökkentés mellett a bőr hidratálására is figyelmet kell fordítani, a bőrtípusnak megfelelő készítményekkel.
forrás: Bébik.hu