Információk, érdekességek

Babavárás nehézségekkel: Így készüljünk fel a meddőségi kezelésekre

2024. augusztus 14.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A meddőségi kezelések előtti időszak gyakran stresszes és kihívásokkal teli lehet, azonban egy kis tudatossággal leküzdhetjük az előttünk álló akadályokat. Hogyan csökkenthetjük hatékonyan a feszültséget? Mire figyeljünk a mindennapokban a táplálkozás terén? Cikkünkben mutatjuk a pontos válaszokat!  

Teremtsünk stresszmentes környezetet!

Napjainkban is számos kutatás foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy a stressz befolyásolhatja-e a kezelés kimenetelét. Egyelőre minden kétséget kizáró eredményeket nem publikáltak, azonban egy biztos: a stresszes, feszült mindennapok semmiképp nem tesznek jót az egészségünknek, ezért a legjobb döntést a nyugodt körülmények kialakítása jelenti. Akárcsak a petesejt donáció, úgy a meddőségi kezelés előtt is érdemes a valódi lelki nyugalomra fókuszálni.

Az alábbi tippekkel megkönnyíthetjük az elkövetkezendő heteket, hónapokat:

  • Készüljünk fel lelkileg szeretteink segítségével. Gyakran már az is óriási terhet vesz le a vállunkról, ha egyszerűen csak megosztjuk másokkal az aggályainkat és félelmeinket. Ilyenkor jól esik egy kicsit kiönteni a lelkünket, a biztató szavak pedig csökkentik az esetleges feszültségünk mértékét. Ha egy közeli hozzátartozónk vagy ismerősünk is meddőségi kezelést vett igénybe, akkor kérdezzünk bátran tőle a személyes élmények megismerése érdekében.
  • Ne féljünk szakemberhez fordulni. Természetesen a stressz leküzdése nem mindig egyszerű feladat. Ha úgy érezzük, kérjük bizalommal pszichológus vagy terapeuta segítségét, aki lépésről lépésre vezet el minket a lelkileg kiegyensúlyozott mindennapokhoz. Ezzel remek szolgálatot teszünk az egészségünknek, és feldolgozhatjuk az akár több éve vagy évtizede fennálló problémáinkat is. Előfordulhat, hogy már egy-két alkalom után áttörést érünk el, a ránk nehezedő nyomásnak pedig végleg búcsút inthetünk.
  • Pihenjünk eleget minden nap. Túlzott pörgés helyett inkább csökkentsük a megszokott tempót, és készüljünk fel testileg és lelkileg is a kezelésre. Töltsük az időnket olyan dolgokkal, amelyek valódi kikapcsolódást és feltöltődést nyújtanak számunkra. Sétáljunk a szabadban, hallgassunk zenét, nézzük meg újra a kedvenc filmjeinket és sorozatainkat – szerencsére számos lehetőség közül választhatunk a saját igényeinkhez igazodva. Tekintsünk úgy erre az időszakra, ahol a pihenésen kívül semmi másra nem kell koncentrálnunk.

Étkezzünk egészségesen!

Tanácsos kifejezetten terhesvitaminokkal kiegészíteni az étrendünket legalább 30 nappal a kezelés előtt. Ezek a készítmények minden fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek hozzájárulnak az immunrendszerünk erősítéséhez és egészségünk megőrzéséhez. A terhesvitaminok tehát a fogantatás előtt is fontos szerepet játszhatnak az étrendünkben, hiszen folsavban, jódban és vasban is bővelkednek.

A dohányzást és az alkoholfogyasztást már most ajánlott teljes mértékben mellőzni, hogy ezzel is támogassuk a szervezetünket. Ugyanis ezek a káros szokások rengeteget árthatnak, ezért sem a meddőségi kezelés, sem a petesejt donációk előtt állók számára nem javasoltak. Gondoljunk a saját jóllétünkre és leendő gyermekünk egészségére, ezért ha jelenleg még csak fontolgatjuk a babatervezést, már akkor is hagyjunk fel ezekkel a tevékenységekkel.

Táplálkozási tanácsadóhoz is fordulhatunk

Ha biztosra szeretnénk menni, akkor dietetikus segítségét is kérhetjük, aki személyre szabott étrendet állít össze. Ráadásul olyan hasznos tanácsokat is adhat, amelyek a várandósság alatt és után is jól fognak jönni. Miután megismerte a táplálkozási szokásainkat és a korábban készült laborleleteket, elkészíti a számunkra legmegfelelőbb étkezési tervet.

Mozogjunk egy kicsit!

A sportolás oldja a szorongást, illetve elősegíti a nyugodt, pihentető alvást is. Azonban csak mértékkel terheljük magunkat, és maratoni futás helyett inkább csak sétáljunk vagy jógázzunk. Semmiképp ne tartsunk intenzív edzéseket, de maradjunk fizikailag aktívak egy általunk kedvelt mozgásforma segítségével. Kérdezzük meg akár az orvosunkat is, hogy milyen lehetőségek állnak előttünk, illetve hol húzzuk meg a határt az intenzitás terén.

Ha meddőségi kezelésre készülünk, akkor az egyik legfontosabb lépés a stressz csökkentése. Ezenkívül étkezzünk egészségesen és személyre szabottan, illetve a rendszeres, de kevésbé megterhelő mozgásról se feledkezzünk meg. Felmerülő kérdéseinkkel pedig forduljunk bizalommal orvosokhoz és szakemberekhez, akik garantáltan segíteni fognak a sikeres és tudatos felkészülésben.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu