Információk, érdekességek
Rémálom nyaralás - érintett vagy? Teszteld!
2018. május 19.
Gyönyörű partok, érdekes látnivalók, finom ételek és italok, átbulizott éjszakák - ki ne várná a feledhetetlen nyári utazást! Már hónapokkal az indulás előtt gondosan tervezgetjük a programokat, lefoglaljuk a repülőjegyet és a szállást. De az egészségünk védelmére már jóval kevesebben gondolunk, pedig nem érdemes felelőtlennek lenni.
A legtöbben szerencsére még soha nem voltunk betegek a nyaralás alatt vagy azt követően, de ez nem jelenti azt, hogy nem is lehetünk! Tavaly Magyarországon másfélszeresére nőtt az utazással kapcsolatos megbetegedések száma, holott jóval kevesebben utazunk külföldre. A legtöbben egyszerűen csak legyintenek a felkészülésre, holott a szép napokat tönkreteheti egy elhúzódó hasmenés, vagy rosszabb esetben hazahurcolunk valamilyen vírust. Ha szeretnéd elkerülni a váratlan helyzeteket, fertőzéseket és betegségeket, akkor utazás előtt legalább egy hónappal látogass el a háziorvosodhoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, és kérj utazási tanácsokat!
Minden utazó rémálma, a hasmenés
Borzasztó érzés, amikor azért kell kihagynunk egy remek programot és a szállodai szobában rostokolnunk, mert egy fertőzés miatt hasmenéssel küzdünk. A heveny, fertőzéses eredetű hasmenés leginkább a nem megfelelő higiénére vezethető vissza, leggyakrabban szennyezett étel vagy ivóvíz áll a hátterében. Éppen emiatt a mediterrán régió országaiban érdemes kerülni a csapvíz, a nyers ételek és a mosatlan zöldségek, gyümölcsök fogyasztását. Vigyázzunk a tejtermékekkel, hideg szószokkal és fagylaltokkal is! A biztonság kedvéért mindig palackozott vizet vásároljunk és kerüljük a jégkockát! Ha pedig már megtörtént a baj, akkor hasfogó tablettát is bevehetünk, amit érdemes otthonról magunkkal hozni. Hasmenés esetén ügyelj a megfelelő vízpótlásra, a helyi ételkülönlegességek helyett pedig fogyassz egyszerű kekszet, főtt burgonyát vagy kenyeret. Ha tüneteid több nap elteltével sem javulnak, feltétlenül fordulj orvoshoz már a nyaralás alatt!
A mediterrán régió leggyakoribb betegségeiről
A hasmenés kellemetlen lehet, de megúszható kórházi kezelés nélkül. A mediterrán régióban azonban előfordulnak olyan vírusok is, amelyek nagyon komoly betegséget okozhatnak. A leggyakoribb betegség a hepatitis-A, azaz a fertőző májgyulladás, amely több hetes kórházi kezeléshez vezet, sárgasággal, folyamatos rosszulléttel jár. A vírus erősen elterjedt Törökországban, Bulgáriában, Romániában, az Arab-félszigeten és az észak-afrikai régióban. Tunéziában, Marokkóban Jordániában, Egyiptomban ezen kívül még a hastífusszal is számolni kell, ami súlyos betegséghez és maradandó szövődményekhez vezethet. Mindkét fertőzés egyaránt szennyezett étellel és italokkal terjed, közvetítheti a csapvíz, a nem megfelelően átsütött tengeri ételek, a csapvízből készült jégkocka és fagyi. Pár évvel ezelőtt például egy egyiptomi, ötcsillagos luxusszállodában több száz német vendég fertőződött meg hepatitisszel a reggelihez felszolgált narancslétől. Mivel a Földközi-tenger kagylóinak 40%-a hepatitis-A-val fertőzött, a vírus felbukkanhat bármelyik tengerparti országban is. Magyarországon az emlékezetes istvándi hepatitis járványt egy Olaszországból hazatért felelőtlen utazó okozta. Szerencsére azonban nem kell lemondanunk sem az utazásról, sem pedig a finom ételekről és italokról, mivel a hepatitis-A és a hastífusz ellen is létezik hatékony védőoltás.
Körültekintően kalandozz!
Sokan egyedül, vagy barátokkal vágnak neki a nyári utazásnak, és forró kalandokra vadásznak. Ha valaki így dönt, akkor mindenképpen érdemes a biztonságról gondoskodnia! A mediterrán országok közepesen vagy erősen fertőzöttek hepatitis-B vírussal is, de itt jóval gyakoribb az AIDS előfordulása is, mint Magyarországon. Az AIDS ellen óvszerrel védekezhetünk a leghatékonyabban, ugyanakkor a hepatitis-B-t védőoltással előzhetjük meg. 1999 óta Magyarországon kötelezően oltják a fiatalokat hepatitis-B ellen, így nekik nincs okuk a félelemre, de a 26 évesnél idősebb korosztály nem kapott védőoltást! Márpedig ez az a korosztály, aki most a legtöbbet utazik külföldre, nekik érdemes gondoskodni a védelemről.
Mit tegyél az úti patikába?
Könnyen előfordulhat, hogy olyan helyet választasz úti célul, ahol nincs a közelben orvos vagy patika, és egy nem várt betegség, vagy véletlen sérülés esetén időbe telik, mire orvosi ellátást kaphatsz. Ezért mindenképpen érdemes összeállítani egy olyan csomagot, amibe a legszükségesebb gyógyszereket összeválogatod, s ezek segítségével átvészelheted azt az időt, amíg szakszerű ellátásban részesülsz. Az úti patikából nem maradhatnak ki a felszíni bőrsérülések kezelésére szolgáló szerek: fertőtlenítő oldat, gézlap, ragtapasz és az ezekhez szükséges olló, illetve csipesz. A láz, valamint a hasmenés és hányás során fellépő kiszáradás különösen veszélyes lehet, ezért tegyünk a csomagba lázmérőt és lázcsillapítót, hasmenés és hányás csillapítására szolgáló készítményeket, valamint kiszáradás elleni, vízben feloldható sókeveréket. Érdemes allergia elleni kenőcsöt és gyógyszert is vinni, ezek különösen hasznosak lehetnek a tengerparton gyakran előforduló medúza csípések esetén. Ne feledkezz meg megfelelő fényvédő krémekről sem! Készülj fel minél alaposabban a nyári kikapcsolódásra, hogy garantáltan csodás, felejthetetlen élményekkel térj haza. Érdemes az utazás előtt pár héttel ellátogatni a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, ahol személyreszabott utazási, egészségügyi tanácsokkal látják el az érdeklődőket.
Teszteld magad!
Imádod a koktélokat?
- igen
- nem
Szereted a tenger gyümölcseit?
- igen
- nem
Kedveled az extrém sportokat?
- igen
- nem
Gyakran keveredsz alkalmi szexuális kalandokba?
- igen
- nem
Szeretnél testékszert, vagy tetoválást?
- igen
- nem
Ha a fenti kérdésekből akár csak egyre is igen választ adtál, és még nem vagy beoltva hepatitis-A és -B vírus ellen, nagyon körültekintőnek kell lenned, és előfordulhat, hogy ez sem elégséges, ha szeretnéd megőrizni egészségedet. A Földközi-tengeri kagylók 40%-a fertőzött hepatitis-A vírussal. A koktélokhoz használt jégkocka is lehet megbetegedés forrása, hiszen készülhet szennyezett csapvízből. A hepatitis-B vírus százszor fertőzőbb, mint a HIV-vírus! A vírus jelen van a fertőzött ember testnedveiben is, ezért egy felelőtlen szexuális kaland is végzetes következményekkel járhat. A kórokozó rendkívül ellenálló, fertőzőképességét szobahőmérsékleten 7 napig is megőrizheti. Veszély forrása lehet még a nem megfelelőképpen sterilizált orvosi eszköz, amellyel egy véletlen baleset, fogorvosi beavatkozás, tetoválás, akupunktúra, vagy testékszer felhelyezése kapcsán kerülhetsz kontaktusba. Közel 100%-os védelmet csak a védőoltás adhat. A mediterrán térségbe utazóknak ajánlott a hepatitis-A és -B vírus elleni kombinált védőoltási sorozat felvétele, melyre utazás előtt hat héttel fontos gondolni, hogy a védelem ki is alakuljon.