Információk, érdekességek

Sporttal védekeznek a szülés utáni depresszió ellen a kismamák

2022. szeptember 02.

A kismama tanácsadás, védőnői szolgálat, gyermekorvos sem tud akkora segítséget nyújtani sok esetben az anyukáknak, hogy kigyógyuljanak a szülés utáni depresszióból. A sport megoldás lehet a depressziós tünetek enyhítésére, állítja Czanik Balázs a fitness guru.  

Minden tízedik nőt érint a várandóságot követő hetekben, hónapokban a szülés utáni depresszió. A szülést követően a nők háromnegyede erősen érzékennyé, lehangolttá válik. Ezek a tünetek a nők többségénél pár napra rá jelentkezik miután világra hozta gyermekét. A legtöbb édesanya nem kér segítséget és még a közvetlen hozzátartozók előtt is titkolja, hogy milyen gondokkal küzd. Ezek a tünetek általában pár napon belül maguktól elmúlnak. Azonban vannak olyan esetek, amikor már olyan sokáig eltart a depressziós állapot, hogy szakember segítségét kell kérni.

Kiváltó okok

Pszichológusok sem tudják pontosan megmondani, hogy mi válthatja ki a tüneteket. Akinek a várandóság előtt is voltak már depressziós tünetei, vagy szorongott életében, azoknál a nőknél nagyobb az esély, a súlyosabb depresszió kialakulására. Kutatások már bebizonyították, hogy genetikailag is öröklődhet a depresszióra való hajlam és a bipolaritás.

Tünetek

A szülés utáni depressziót megelőzheti pár olyan tényező, ami végül kiváltó okai lehetnek a hosszan tartó súlyos tüneteknek. Ilyen például, ha valaki már a terhesség alatt szorong, vagy alvászavarokkal küzd. Van, aki végig félelemben tölti a várandóság kilenc hónapját. Félnek az anyaságtól, a felelősségtől. Olyan nők is vannak, akik folyamatos bűntudattal küzdenek, mert nem várta a terhességet. Sokan pedig túlaggódják a terhességet és az anyaságot. Akadnak olyan anyukák, akik annyira féltik a babájukat, hogy nem mernek elaludni, nehogy ne hallják meg, ha sír a kicsi. Az álmatlanság az egyik legsúlyosabb kiváltó ok. Sokan küzdenek olyan gondolatokkal, hogy nem lesz belőlük jó anya. Számos várandós nő fél attól, hogy nem fogja tudni ellátni úgy a csecsemőt, ahogyan kell és egyre több kismama számol be arról, hogy nem tudja elfogadni megváltozott életkörülményét, de leginkább önmagát.

Testi tünetek

Természetes, hogy a várandóság alatt a kismamák teste teljesen megváltozik. Ám sokan erre fejben nincsenek felkészülve. Rengeteg nő szégyelli, ahogy kinéz a szülés után és sajnos ez a párkapcsolat és a baba-mama kapcsolat rovására is mehet. A lehangoltság, a fáradság, hangulatingadozás, negatív gondolatok, az állandó alvás, vagy kialvatlanság, a dühkitörések, folyamatos sírás, elvonulás, kilátástalanság ezek mind olyan egyértelmű tünetek, amit közeli hozzátartozók is észre kell, hogy vegyenek. Ha ezek a tünetek hosszabb ideig jelentkeznek, mindenképpen szakemberhez kell fordulni.

Szülés utáni depresszió gátolja a gyerek fejlődését

A szülés utáni depresszióban szenvedő édesanyák súlyos károkat okozhatnak a baba fejlődésében. De nem csak a csecsemő fejlődésére lehet rossz hatással az anyuka depressziója. A szorongás, túlérzékenység, zavarodottság kihat a babára. Hiszen az újszülöttek, életük első szakaszában, szimbiózisban élnek édesanyjukkal. Amit az anyuka eszik, iszik, az átmegy az anyatejbe, az anyatejen keresztül pedig az újszülöttbe. Ha az anyuka nyugtalan, a baba is az lesz. Szorongó anyukának a babája is szorong és mindig sír. Ezekben az esetekben már a kötődés sem úgy alakul ki a baba és mama között ahogyan kellene. Ha viszont kötődési problémák vannak az anya és az újszülött között, az a csecsemő korai fejlődésében további problémákat okozhat.

A szakember segít

A tünetek jelentkezésekor azonnal pszichiáter vagy pszichológus segítségét kell kérni. Pszichoterápiás eszközökkel ugyanis nagyon jól kezelhetőek a tünetek. Egyes kutatások szerint az enyhébb tünetekre a sportolás is jó megoldás lehet. Több anyuka számolt be arról, hogy depressziós tünetei futással, jógázással megszűntek. Sokaknak a tánc, vagy a fitness segített leküzdeni a tüneteket. Már az segítség volt számukra, hogy kimozdulhattak a négy fal közül és a csoportos órák, vagy az edzőterem már adott nekik egy olyan ingert, amivel enyhültek a tünetek. Már ez egy program, kikapcsolódás volt számukra, amikor csak magukkal foglalkozhattak. Czanik Balázs capoeira aerobik oktató és életmód tanácsadó lehangoltságra, enyhe depressziós tünetekre kismamáknak és a várandóság utáni időszakban is az állapotnak megfelelő nem erőltetett mozgást javasol. A mozgás öröméről és testi-lelki pozitív hatásairól is mesélt AZ ÉV HOTELE műsor forgatásán.

forrás: Harmonet.hu