Információk, érdekességek

Zajok a kisbaba körül

2021. december 03.

A magzatlétben a kicsi minden zajt, hangot, zörejt, zenét végigél, végighallgat az anyaméh védelmében, azonban amint világra jön a baba, kultúránk szokásai szerint elkezdjük mindezektől óvni, védeni. Vajon jót teszünk-e mindezzel a néma környezettel a babának?

Fotó: gettyimages.comA megszokott hangok, amik körülvették, körülölelték a baba pocakbeli napjait, a kinti élet ismeretlen világában bizonyára a stabilitás, a rend, a változatlanság üzenetét hordozzák az újszülött számára. Ezt a biztonságos hangokból szőtt rendet tudatosan is rendezhetjük a kicsi körül, és persze az ösztönök hívó szava is segítségünkre lehet ilyenkor.

Tudjuk, hogy a magzatlétben a zajok jól szűrt formában, de eljutnak a kicsihez, így sejthető, hogy az ismerős emberi hangok örömöt, a ráismerés örömét adják számára, összekötik a pocaklétet a gyerekszoba világával. Az édesanya rezgésként megélt, anyaméhben hallott hangja az első igazi ismerősség a benn és a kinn világa között. Természetesen az újszülöttnek a hangokra, zajokra adott reakciói elbizonytalaníthatják az embert, hiszen a kicsi csak a legerősebb zajokra reagál az első néhány hétben.

A család hangjai óvnak, védenek

A kellemes ismerős hangok megélése a külvilág számára titok maradhat, ezért el is felejtünk „zajongani” az újszülött körül, aki lassan hozzászokik a csendhez, leszokik a hangokról. Félnek a felnőttek attól, hogy a békésen szundikáló apróság nyugalmát megzavarják, ez persze érthető. A családba érkező újszülött általában saját szobát, kiságyat kap, minél távolabb a zajos színterektől, így életünk hangos részét megvonjuk tőle. A babajelzők szinte kis túlzással magányba száműzik őket, pedig a családi zajongások, családi hangok ugyanúgy óvnak, védenek, tanítanak, mint a színes néznivalók, és ugyanúgy biztonságot jelentenek, mint a mama megbízható illata, vagy éppen a mindig ugyanazt nyújtó meleg kis ágyikó. A kicsi megszokott világához kellene tartozniuk a kellemes mindennapok zajainak, hogy később a világgal való ismerkedése közben a kicsi ismerősöket, ismerős hangokat tudjon majd azonosítani. Persze nem kell ezért óriási zenebonát csapni körülötte, elég ha a kellemes, minket is folyton körülvevő hangokat beengedjük hozzá.

Bár az egészséges kisbaba képes hallani, mégis, ahhoz, hogy jól halljon, gyakorolnia, „éreznie”, tapasztalnia kell a hanghullámokat, meg kell szelídítenie őket, mint a rókát a kis hercegnek. Mi felnőttek ezért vegyük őt magunk mellé amikor ébren van, és amíg mi tevékenykedünk, furcsamód azt vesszük majd észre, hogy a szemlélődő baba egyszer csak alvó babává lesz, mintegy elfáradva, de békében, hogy közelünkben, zajaink közelében lehet.

Zajos szundikálás

A példa ereje mindig meggyőző, így saját életemből kerestem egy egészen meggyőzőt a zajok baráti világáról. Nem sokat kellett keresgéltem, inkább azt volt nehéz, hogy melyiket is írjam le, hiszen ahogy előrehaladtunk az időben (mi felnőttek öregedtünk), nőtt a családban az egy főre jutó csemeték száma, úgy lett egyre zajosabb minden történet, és úgy lettek a csemeték is egyre zajtűrőbbek.

Néhány éve a dédi 80. szülinapjára összesereglett a család apraja-nagyja, túlsúlyban az aprajával. A legkisebb akkor két hónaposan egy kis hordozóban pislákolta körbe a népes sereget, nem voltunk csendesek, a felnőttek beszélgettek, nevetgéltek, a kisebbek viszont rohangáltak, összezördültek, harcoltak és kibékültek, nem mellékesen oltári zajt csapva. A „gyerekfelügyelő” felnőttek a legapróbbat kivéve mindenkivel foglalkoztak (ő volt az egyetlen, aki nem változtatta percről percre a helyét), bár a zajszintet senki nem akarta csökkenteni, lévén belenyugodtunk, ahol ennyi gyerek van összezárva, ott ez a természetes. A kicsi két hónapos nézelődött, aztán egyszer csak valaki arra figyelmeztette a családot, hogy „Nini, Gellért elaludt!”

Fotó: gettyimages.com

Csak csönd nem volt körülötte, de valahogy mégis az a kellemes, biztonságos, nyugodt légkör vette körül, amiben a zajok is barátok voltak számára.    

A zajok elringatták, körülölelték. Aztán ebben a körülölelő nagy hangzavarban aludt majd három békés órát, mi felnőttek néha boldog, kicsit irigykedő, de jóleső pillantással nyugtáztuk, lám milyen jó neki.

Fotó: 123rf.com

Aztán amilyen békésen elaludt, olyan békésen nyitogatta szemecskéit, és a vidám életteli ébresztő néhány percig még az éhség jelenlétét is elnyomta benne, de győzött az életösztön. Kinyitotta a száját, és mi tagadás ő nyert, övé volt a mindent legyőző hangerő, és az azonnal teljesítendő parancs. Mindenesetre kaphatott volna saját kis szobát is, távol a zajoktól, élettől, ahol tapasztalatból tudom, kis esélye lett volna annak, hogy elalszik. Mert nem a megszokott ágyacska fogadta volna, vagy körözhettek volna vég nélkül babakocsikázva vele a nagyik, hogy egy negyedórácskát szunnyadjon. De a rutinos, többgenerációs sokunokás család már nem próbálkozik ezekkel, lesz ami lesz, a legkisebbet is beengedi az arénába, óvja, védi, de amit adhat neki, azt megadja. Megadja a családi, emberi, mindennapi zajokat, amik félig tudássá, és félig álommá szelídülnek a kicsi fejében.

Ne óvjuk mindenáron a hangoktól a kicsiket, hiszen szükségük van az élő hangra, nem a tévé, rádió műhangjára, hanem a család a biztonságos környezet zajaira.     

Gáll Edina
logopédus

forrás: Bébik.hu