


Információk, érdekességek
Székrekedés a kicsiknél – Így előzzük meg
2017. január 07.
A székrekedés gyakori probléma gyermekkorban. Kialakulása általában a táplálkozási szokásokkal és a mozgáshiánnyal függ össze, ám bizonyos esetekben súlyos betegséget is jelezhet.
Jó alapanyagok és elegendő folyadék
Székrekedésről beszélünk, ha a gyermeknek heti három alkalomnál kevesebbszer van széklete; a széklet kemény, nehezen távozik, a gyermek erőlködik közben. A kellemetlen és sokszor fájdalommal is járó jelenség oka elsősorban a túl kevés folyadék fogyasztás és a rostszegény táplálkozás – mondta el dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. „Általában olyan gyerekeknél találkozom ezzel a problémával, akikről a szülők elmondása alapján kiderül, hogy sok feldolgozott élelmiszert fogyasztanak, fehér kenyeret, sajtokat és húsokat. Ezzel szemben alig kerül a tányérjukra a bélrendszer működését támogató, teljes kiőrlésű kenyér, gyümölcs vagy zöldség.” A főorvosnő szerint az is probléma, hogy a gyerekek kevés folyadékot fogyasztanak. Erről árulkodik, ha az iskolából hazatérve a gyermek rendszeresen fáradt, gyakran fáj a feje, nehezen koncentrál, de a kellemetlen szájszag is utalhat erre.
Csecsemőknél és kisgyermekeknél is jelentkezhet
A táplálkozási szokások megváltozása az egész gyomor- és bélrendszer működésére hatással van. Kisebbeknél átmeneti székrekedés előfordulhat, amikor anyatejes táplálásról tápszerre váltanak, de a hozzátáplálás időszakában, az új ételek bevezetése kapcsán is jelentkezhetnek problémák. A székrekedés oka lehet nagyobbaknál, hogy a gyerekek sokszor úgy elmerülnek a játékban, hogy nem szívesen szakítják félbe, ezért inkább visszatartják és nem mennek el a wc-re. Sajnos emiatt később nehezebb lesz elvégeznie a dolgát, könnyen székrekedés is kialakulhat.
Optimális D-vitamin-szint: 90%-kal kevesebb influenza
2017. január 03.
Szeretnénk a téli hónapokban is egészségesek maradni, megerősíteni immunrendszerünket a különböző kórokozók, náthavírusok támadásai ellen. A sokoldalú D-vitamin ezen is segíthet.
„A D-vitamin-szint 37,5–50 nmol/l-ről 75–100 nmol/l-re történő emelése a rendelkezésre álló adatok alapján az influenzás megbetegedések számát 90%-kal (!) csökkentené” – hívja fel a figyelmet a télvíz idején különösen aktuális, kevésbé ismert hatásokra is a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület közreműködésével készült hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről. Az immunrendszer úgynevezett ölősejtjei ugyanis akkor aktívak, ha megfelelő D-vitamin-koncentráció áll rendelkezésükre.
Ha hiányzik a D-vitamin
A szinte minden szervrendszerben érvényesülő hormon hiányállapotában ugyanekkor kiszolgáltatottabbá válunk
- a vírusos
- bakteriális betolakodókkal
- gyulladásokkal szemben, és
- akár immunzavar is felléphet. Ez egyebek mellett olyan autoimmun betegségek kialakulásához vezethet, mint
- a cukorbetegség,
- a sclerosis multiplex vagy
- a pikkelysömör.
Itt a tél! – Így készítsük fel a kicsik immunrendszerét!
2016. december 20.
Hideg szelek, esős napok, átázott kiscsizmák, náthás kicsik és nagyok. A téli hónapok megérkeztével a meghűléses megbetegedések egyre gyakrabban jelentkeznek a kicsiknél, mert az ő védekezőképességük még nem annyira fejlett. A Czeizel Intézet orvosa most elmondja, hogyan készíthetjük fel csemetéink immunrendszerét a hideg évszakra.
A felkészülés a kicsik és nagyok esetében is az egészség megőrzésével kezdődik!
- A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás kulcsfontosságú tényező a kórokozók elleni védelemben. A kielégítő alvásmennyiség személyfüggő: akad olyan gyerek, akinek elég már 8-9 óra pihenés is, míg mások alvásigénye akár 10-11 órára is rúghat.
- A napi mozgás is létfontosságú az egészségmegőrzés szempontjából, ezt összeköthetjük a szabad levegőn tartózkodással; napi fél óra mozgás a hidegben sem árt meg, viszont pozitív hatásai azonnal érezhetőek.
- Fordítsunk figyelmet a levegőáramlásra is, a téli időszakban is szellőztessünk a lakásban, hiszen így kerüljük el a különböző vírusok és baktériumok megtelepedését.
- A rendszeres és bőséges folyadékbevitel télen is ugyanolyan fontos, mint nyáron, a cukros üdítőitalokat pedig száműzzük csemetéink étrendjéből egyszer és mindenkorra.
Elkerülni az influenzát?
2016. november 30.

Megfelelő D-vitamin-pótlással kevesebb mint felére csökkenthető az influenza kialakulásának esélye.
A D-vitamin nélkülözhetetlen szerepet játszik számos betegség prevenciójában és kezelésében, így például a csontritkulás megelőzésében, valamint az immunrendszer működésében. Egyes kutatások szerint megfelelő pótlással kevesebb mint felére csökkenthető az influenza kialakulásának esélye.
A késő ősztől kora tavaszig terjedő időszakban a természetes napfényből származó alacsony UVB-sugárzás, valamint a szoláriumok UVA-sugárzása nem alkalmas a D-vitamin pótlására, az átlagos étkezési szokásokkal pedig csak a szükséges mennyiség töredéke biztosítható. Tavaszra a lakosság kétharmadánál olyan kritikus D-vitamin-hiány alakul ki, amely jelentősen gyengítheti az immunrendszer működését, csontvesztéshez vezethet, és fokozhatja a szív- és érrendszeri betegségek, számos bőrbetegség, valamint rákos megbetegedés kialakulásának kockázatát.
A nem megfelelő D-vitamin-pótlás szerepet játszik az influenza terjedésében is: egyes kutatások szerint az ideális D-vitamin-szint kevesebb mint felére csökkentheti az influenza kialakulásának esélyét.
A stroke nem vár, Ön se tegye!
2016. november 24.
Felépülés, maradandó szövődmények, szélsőséges esetben akár halál − ilyen kimenetelei lehetnek a stroke-nak, vagy magyarul szélütésnek. A gyors reagálás a legfontosabb annak érdekében, hogy a betegség következtében kialakuló maradványtünetek minél enyhébbek legyenek, vagy akár maradandó károsodás nélkül felépülhessen a beteg. Semmi sem fontosabb az emberi életnél, ezért tájékozódjon az előjelekről, ismerje fel, vegye komolyan a tüneteket és azonnal hívja a 104-et, ha stroke-gyanús esettel találkozik, így megmentheti más vagy akár saját életét.
„Majd holnapra elmúlik. Biztosan csak elfeküdtem az oldalamat. Nem merek orvoshoz menni, biztosan csak átmeneti állapot, amúgy sincs rá időm” – és még sorolhatnánk a kifogásokat, melyekkel sokan meggyőzik magukat arról, hogy nincs semmi bajuk. Az ilyen és hasonló halogatások is hozzájárultak ahhoz, hogy a stroke ma már a harmadik leggyakoribb haláloknak számít a világon, pedig megfelelő prevencióval, a betegség megismertetésével és rizikófaktorok feltárásával az esetek 80%-a elkerülhető lenne.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...858687...171