Információk, érdekességek

Ártalmatlan bók, vagy megalázó lelki bántalmazás?

2024. augusztus 21.

Egy hangos füttyszó, kéretlen, megalázó megjegyzések, vagy félelmet keltő közeledés.  Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a bántalmazás nem csupán a fizikai erőszakot jelenti, hanem a lelki bántalmazást is, amelyet sok nő és fiatal lány él át a mindennapok során is. Bántalmazásnak számít a szexuális erőszak, egy elcsattant pofon, a fizikai vagy gazdasági korlátozás, de a lelki bántalmazás, zaklatás is, amely sajnos a meleg időszakban – amikor lengébb öltözékek kerülnek előtérbe – még a mai napig is gyakrabban érintheti a nőket akár az utcán, vagy a nyári fesztiválok során.

Az AVON évek óta kiemelten fontos ügyként kezeli a nemi alapú megkülönböztetés és a nők elleni erőszak minden formáját, éppen ezért hívja fel idén is mindenki figyelmét arra, hogy az erőszak semmilyen formája nem elfogadható, ne hunyjunk szemet a zaklatás felett és amennyiben utcai zaklatás szemtanújává válunk, igyekezzünk segíteni az áldozatoknak.

Habár a nemzetközi statisztikák csak a legsúlyosabb bántalmazási formákat vizsgálják, megdöbbentő, hogy a nők elleni erőszak milyen hatalmas méreteket ölt világszerte – az Európai Unió területén a 15 éves kor feletti nők harmada vált fizikai vagy szexuális erőszak áldozatává élete során. A lelki bántalmazás és utcai zaklatás pedig sajnos már-már mindennapossá váltak társadalmunkban, habár ugyanolyan félelmet és szégyenérzetet keltenek, könnyebben szemet huny felettük társadalmunk, vagy ártatlan bóknak minősíti. 

A nők napjainkra megtanultak együtt élni azokkal a tényekkel, hogy még a legnagyobb melegben is figyelembe kell venniük, öltözködésük milyen kéretlen megjegyzéseket eredményezhet, nem vehetnek fel akármit, nem sminkelhetnek akárhogy és esténként folyamatosan tartaniuk kell attól, nehogy valaki leszólítsa őket, amikor egyedül sétálnak hazafelé. Társadalmunk sajnos gyakran szemet huny ezen problémák felett, de az AVON szeretné most mindenki figyelmét felhívni arra, hogy ez súlyos lelki megpróbáltatás minden nő számára, az ilyen helyzetekben segítségre van szükségük, nekünk pedig kötelességünk közbeavatkozni, ha utcai zaklatás szemtanújává válunk.

A következő módokon segíthetünk az utcai zaklatás áldozatainak:

  • Ahogy lehetőségünk adódik, hívjuk a 112 segélyhívó számot, vagy a rendőrséget. 
  • Zökkentsük ki a zaklatót! Tegyünk úgy, mintha ismernénk az áldozatot, köszönjük rá, esetleg lépjünk hozzá közelebb és kezdeményezzünk beszélgetést, így megzavarhatjuk a zaklatót és ketten már létszámfölénybe is kerülhetünk vele szemben!
  • Keressünk és kérjünk meg egy másik kívülállót, hogy segítsen nekünk közbeavatkozni, így még nagyobb létszámfölénybe kerülhetünk!
  • Szólítsuk fel hangosan az elkövetőt, hogy hagyja abba az áldozat zaklatását és kérjünk hangosan segítséget!
  • Dokumentáljuk az esetet, készítsünk felvételeket a zaklatóról és vonjuk minél több lehetséges szemtanú figyelmét a bántalmazóra!
  • Az esetet követően támogassuk az áldozatot! Maradjunk a bántalmazottal, beszélgessünk vele a történtekről és erősítsük meg abban, hogy ténylegesen zaklatás érte és a bántalmazó viselkedése nem elfogadott!

Miért bántod magad? Házi terápia haladóknak

2024. augusztus 12.

Figyelmeztetés: Ez egy kemény terápia, és az a legjobb, ha van egy biztos háttered, egy szakértő aki támaszod ebben. Pszichológus coach, vagy más segítő, aki biztosítani tud közben, ha szükségét érzed.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Először is amikor épp bántod magad, vagy lelkiismeret-furdalásod van mint pld. /de béna vagyok, de hülye vagyok, milyen nagy a hasam, sosem fogyok le, kövér vagyok, gyenge vagyok, nekem ez sosem sikerül, én ezt úgysem tudom, stb./

Ekkor vedd észre, hogy éppen bántod magad.
Majd ülj le és írd le szépen egy papírra sorban egymás alá, hogy milyen mondatok keringenek a fejedben, miket mondasz magadnak.

Fordítsd meg a papírt és írd le mindazoknak az állításoknak az ellenkezőjét, tehát a dícsérő változatokat. (példa: én erre sosem leszek képes - igen, képes vagyok rá)

Ha ez megvan, két módon dolgozhatsz:

Vegyél egy mély levegőt és add oda a párodnak ezt a papírt. (Ő szeret téged, benne megbízol, ő jó választás.) Kérd meg őt, hogy a negatív állításokat olvassa fel neked hangosan úgy, mintha ő mondaná ezeket neked.

Ha megteszi és te elsírod magad, hogy hogy mondhat neked ilyeneket, hogy bánthat téged ilyesmikkel, akkor gondolkodj el rajta, hogy te mennyi időt töltesz el naponta ezeknek a mondatoknak az ismételgetésével saját magad felé.
Miután kisírtad magad (de csakis utána), kérd meg, hogy olvassa fel a papír másik oldalát is. És érezd a különbséget az állítások ereje között.
És újfent gondold végig, hogy te a lap melyik oldalát olvasgatnád/mondanád inkább magadnak naponta. És tégy úgy.

Az a lehetőség is fennáll, hogy a párod, miután elolvassa a listádat azt fogja mondani, hogy ő nem hajlandó ezeket felolvasni neked, mert ő szeret téged és nem akar bántani.

Ekkor is érdemes elgondolkodnod, hogy akkor vajon Te miért bántod magad naponta ezekkel?
Szereted-e magad annyira, hogy felhagyjál ezekkel a bántó gondolatokkal?

Becsüld és szeresd magad. Mert megérdemled - csak azzal, hogy létezel.


A fallikus szakasz határozza meg a személyiséget?

2024. augusztus 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Sigmund Freud szerint a felnőttkori személyiségjegyek már gyermekkorban alakulnak ki, különösen a fallikus szakaszban (3-6 éves kor között) dől el jó néhány dolog, melyet az Ödipusz- és Elektra komplekszus létrejöttével magyaráz.  

A pszichológia tudományának megjelenése kezdetén Freud egyedülálló megközelítést dolgozott ki a gyermek lelkének fejlődésével kapcsolatosan. Teóriája szerint három szakasz különíthető el a gyermekkorban:

  1. Az orális szakasz, mikor a csecsemőnek a szopás okoz örömöt.
  2. Az anális szakasz, mikor a gyermek a széklet megtartását és elengedését gyakorolja.
  3. A fallikus szakaszt a saját nemi szervekkel való játék jellemzi.

A harmadik szakaszban jelenik meg a tudatalatti szinten a fiúknál az Ödipusz- illetve a lányok esetében az Elektra-komplekszus.

Az Ödipusz komplekszus

A teória szerint a fiúgyermek vonzódik édesanyjához. Freud azt állítja, hogy ilyenkor az apa az útjában áll, ezért agresszivitást mutat apja irányában és riválist lát benne. Egyben attól is fél, hogy az apa felveszi a harcot, és visszavág. Arra is számít, hogy az apa megbünteti az anyára irányuló vágyakozása miatt, és ezért kasztrálja. A kasztrációs szorongás csak növekszik, mikor a kisfiú ráébred, hogy a lányoknak nincs pénisze, úgy gondolják, hogy büntetésből lett eltávolítva. Idővel a fiú rájön, hogy anyja nem lehet az övé, és nem lehet az apja riválisa, ehelyett megtanulja, hogy egy másik nőt kell találnia, és az apjával azonosulni – így tudja feloldani a konfliktust.


Amikor semmi nem jön össze – túlélőtippek

2024. július 12.

Reggeli veszekedés, a mosógéphiba, a beteg gyerek és kimondhatatlanul rossz hangulat… Amikor csőstől jönnek a gondok, és még a munkahelyen sem lehet megúszósan csinálni. Egy nehéz napon pozitívan?

1. A problémák viszonylagosakNem érdemes túldramatizálni. Végül is egy rossz nap nem más, mint várhatóan kedvezőtlen kimenetelű, kisebb jelentőségű események sorozata. Vannak ennél sokkal nagyobb csapások, amik akár meg is történhettek volna, mégsem ütöttek be.

2. Egyszerre csak egyet lehet megoldaniHa mindent egyszerre kell megoldani, akkor az aktuális problémaegyüttes tutira betemet. Külön-külön viszont kezelhető kis csomagokká válnak. Innentől már csak a kezelés helyes sorrendjét kell kialakítani. Mennyire súlyos ez a gond? Ennyire sürgős? Hátha mégsem – hogyan tudnám megoldani?

3. Néhány lépéssel messzebbre menni a problémátólHa pár lépés távolságról szemlélik az adott problémát (nem azonnali felháborodással, hanem kissé mérsékeltebb érzelmekkel gondolkodva), könnyebben jön a megoldás. S ha megoldódott a probléma, akkor utána könnyebben lehet a jó feszültséglevezetőket is megtalálni.

4. Problémamegoldás szüneteltetése: néha segít, elvonjuk a figyelmetElvonhatja a folyton az adott problémákra irányuló figyelmet egy rövid séta a szabadban, némi egyéb testmozgás, telefonálás egy megértő baráttal, társsal, esetleg egy kellemes zeneszám meghallgatása. Ezek az apró momentumok segíthetnek elűzni a sötét gondolatokat, legalábbis egy rövid időre – de lehet, hogy épp eközben keletkeznek „mentő gondolatok”.


Elfojtott titkaink: az álmok fajtái

2024. július 11.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az idegorvosok évtizedekig foglalkoztak azzal, hogy valamilyen szinten értelmezni tudják az álmokban megjelenő szimbólumokat. Ugyan nem felejthető, hogy mindenki maga a legjobb megfejtője álmának, de igyekszünk ötleteket és útmutatást nyújtani az emberi lélek rejtelmeinek felderítéséhez az álmokon keresztül.  

Az álmok fajtái

Agressziós álmok: Amikor az álmodó okoz másnak valamilyen kárt vagy sérülést.

Akusztikus álmok: Azokat az álmokat, amikor valamilyen hangot hallunk, többnyire külső forrás okozza. A zenei álmok azonban nagyon ritkák.
 
Szorongásos vagy fóbiás álmok: Ezek okai eltérőek viszont élménytartalmuk erőteljes. Mindig egyénhez kötött. Ha visszatérő álmok formájában jelenik meg valami félelem akkor azzal biztosan érdemes részletesebben foglalkozni.
 
Vágyálmok: Valamely elfojtott tudatalatti tartalom jelenik meg ezekben, szimbolikus formában. Ezek olyan dolgok lehetnek, melyeket a mindennapokban nem tudunk megélni, társadalmi elvárások, vagy gyermekkori szorongások következményeiként.

A lázálmok gyötrő élménye a megzavart testi egyensúly felborulását jelző folyamatok következményei. A vérnyomás ingadozás a test hőmérsékletének emelkedése hatással van az agyra és az alvás alatti tevékenységre.

Zuhanásos álmok: Az álmodó úgy érzi, hogy feneketlen szakadékba zuhan, vagy leesik valahonnan a magasból. Ezek inkább gyermekekre vagy fiatalokra jellemző álmok. Tervek és várakozások nem megfelelő irányba való haladását jelzi.

Színes álmok: Az álomvilág színessége leginkább a női nemre jellemző. A férfiak legtöbbször fekete-fehér álmokat élnek meg.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...456...229