Információk, érdekességek

Bodzavirág és bodzabogyó: antioxidáns, mégis mérgező? (13 recepttel!)

2021. június 29.

Lássuk, mi mindent tudhatunk a bodzáról! Anno minden vidéki ház udvarában volt bodzabokor, mert úgy tartották, hogy ebben lakik az a jó szellem, aki megvédi a házat és a benne élő családot a tűztől és minden egyéb bajtól. De nem csak a jó szellem védi meg a családot, hanem a bodza bokor minden egyes hihetetlen értékekkel bíró része: fehér virága, termése, kérge, levele. Vegyük sorra őket. Ám tudnod kell, a bodzában nem csak a jó szellem lakik!  

Fodrásznál ülve gondolkodtam azon, hogy mi legyen a következő bejegyzésem témája, mikor mellettem egy hölgy egy Bodza nevű kedves kutyusról kezdett mesélni. Bodza, bodza, bodza daráltam magamban, s hirtelen beugrott egy régi kedves emlék és egy íz: nagymamám csodaétel-költeménye. Szinte éreztem, ahogy csiklandozza az orrom a finom palacsintatésztában kisütött bodzavirág különös illata. Majd hirtelen bevillant - mintha a hetekben a virágzó bodza bokrokat láttam sorakozni az utak mentén! Végiggondoltam a bodzával kapcsolatos ismereteimet és úgy gondolom, hogy ez a, fehér virágú és feketébe hajló mélylila gyümölcsöt hozó gyógynövény megér egy misét.

Fehér bodza virág: erős antioxidáns hatással bír, magas a flavonoid tartalma. Ha szeretnéd az immunrendszered erősíteni, vagy épp meghűltél, akkor készíts belőle egy kis teát. Segíteni fog a lázcsillapításban, nyákoldó hatása miatt használhatod természetes köptetőként, valamint székrekedés esetén enyhe hashajtóként is társad lehet.  Méregtelenítő kúrában a vizelethajtó és izzasztó tulajdonságát élvezheted. A gyógyhatása mellett különleges íze és kellemes illata miatt is sokan szeretik.

Lássuk, mi mindent varázsolhatsz a bodza virágból:

Frissítő limonádé:
Limeból és citromból elkészített limonádédba tegyél egy-két bodzavirágot, s hagyd benne pár órára. (a vastag zöld száraktól szabadítsd meg!) Érdekes muskotály ízt kölcsönöz italodnak, az összes gyógyító hatásával együtt. (Mindezt megteheted egy finom pohár fehér borral is, amelyet szintén muskotályossá varázsol.)

Bodzaszörp:
Moss meg 6-7szép letisztított bodzavirágot, tedd kb. 5 l vízbe, mérj ki hozzá 3/4 kg cukrot, 1 doboz citrompótlót, 1 egész szeletelt citromot. Hagyd állni 3-4 napig, majd szűrd le és egy hónapig érleld a hűtődben, vagy egy hűvös pincében. Hűtve, hígítva fogyaszthatod.

Bodzavirág palacsintatésztában:
Keverd be a kedvenc palacsintatésztád, de hagyd picit sűrűbbre. Mártsd bele a virágot és süsd ki forró olajban! Mikor még forró, szórd meg egy kis fahájjal! Hihetetlen illata és íze van, próbáld ki!


9 konkrét tanács kamillával

2021. április 09.

Ha meg vagy fázva, igyál kamillateát. Ha le kell mosni egy sebet, mosd le kamillateával. Eddig oké - még a legádázabb módon természetgyógyászat ellenes körzeti orvos is tudja ezeket, hát még egy HarmoNet olvasó! Ám van 9 dolog, amit nem biztos, hogy tudtál a kamilláról. Figyelj!

1. Öblítsd le vele a hajadat!  A kamilla főzete gyönyörű csillogást kölcsönöz a hajnak, különösen akkor, ha egy fél citrom levét is elegyíted a teáddal! Visszaállítja a fejbőr természetes olaj-víz egyensúlyát. Erősíti és revitalizálja a haj külső rétegeit, csökkenti a toxikus vegyi anyagokat tartalmazó hajápoló termékek hatásait és véd a nap káros sugárzásától is. Az irritált, igénybe vett fejbőrt is megnyugtatja, ezért érdemes a hajunkat egy kicsit felkötni a kamillás öblítés után, majd utána szárítani. Főzheted filteres kamillateából is, ami ugyan nem annyira jó minőségű, de erre a célra kiválóan elegendő. A filtert ne dobd ki, hanem lépj a kettes pontra!

2. Borogasd a szemeidet vele! A kihűtött, enyhén kinyomkodott tea filtert helyezd néhány percre a szemedre. Akár be is kötheted a szemedet egy picikét, de csak úgy, hogy ne nyomja a szemgolyódat! Csillogó tekintetet kölcsönöz, megnyugtatja a fáradt szemeket és a szemek alatti karikákat is halványítja! Ha végeztél, akkor már kidobhatod a filtereket. (Azonban ha aranyered van, ugyancsak jól jöhet egy filter odalentre is!)

3. Egy kemény igénybevétel után idd meg! – Könnyű főzete, mely legfeljebb 2 percig áztatott, minőségi (bio) kamillából készül, kb. 40 fokra hűtve és mézzel keverve isteni roboráló hatást ér el! Csökkenti az izomlázat és segíti a szervezetet, hogy visszaálljon a működése! Egy hosszabb kirándulás végén, vagy erőteljes testi igénybevétel esetén érdemes kipróbálni!

4. Szorulásra is kamilla! – Erős főzete kíméletesen hajtó hatású. Áztassuk akár negyedórán keresztül a kamillát, majd ízesítés nélkül igyunk meg belőle egyszerre körülbelül 2 decit. Erős dózisban hajtó hatást érünk el vele, ám gyulladáscsökkentő hatóanyaga miatt kíméletes lesz a beleinkhez. (Azoknál, akik gyakran végeznek hashajtó kúrákat nem mindig válik be.)

5. Illóolajban is tarts odahaza! Vásárolj nagy tisztaságú olajat a gyógyszertárban (ez elég drága, de megéri!) és ezt a bőrre kenve és belsőleg is használhatod. Ha nem ilyen az olajad, akkor KIZÁRÓLAG külsőleg használd! A Kamilla illóolaj idegesség, álmatlanság, stressz, szorongás ellen alkalmas elsősorban. Jó nyugtató, elalvást segítő. A kamilla közismerten kiváló gyulladáscsökkentő így mindenféle égésre, fekélyes sebekre, belső gyulladások esetén illetve gyomor-, és bélproblémára jól használható.

6. Ülőfürdő kamillásan! A kamillás vízben akár üldögélhetünk is. Pláne akkor, ha aranyeres panaszaink vannak, ha felfáztunk, vagy egyéb altesti gyulladás lépett fel szervezetünkben. A kamillás ülőfürdő ugyanis ezekre a gyulladásokra kiválóan hat. Érdemes azonban figyelni a bőrünkre! Ha hosszasan ücsörgünk a kamillás vízben, a bőrt szárító hatása lehet. Éppen ezért, ha pattanásos bőrű kamasszal találkozol, lépj a 7-es pontra!


Kannabisz olaj - figyeljünk a pontos adagolásra!

2021. április 08.

A számok azt mutatják, egyre többen döntenek Magyarországon is a kannabisz olaj rendszeres alkalmazása mellett - eláruljuk, miért érdemes valóban bizalmat szavazni a kenderből készített gyógyászati célú készítménynek.  

A kannabisz olajtól nem kell tartani

A kender szó hallatán többen azonnal a bódultságra, a függőségre asszociálnak. Az igazság az, hogy az említett negatív hatásokért a kender egyik összetevője, a THC felel – ám e molekulát a szakemberek kivonják az olaj készítése során, hála az innovatív technológiáknak. A kannabisz olaj megbízhatóságát tesztek sora igazolja: a CBD készítmény semmilyen negatív szinten nem befolyásolja a tudatunkat és az ítélőképességünket, nem okoz addikciót.
 

Kiváló stresszoldó

A kannabisz olajnak számos pozitív élettani hatása van. A kutatások alátámasztották, hogy terápiás célokra (a sugárkezelés, illetve a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére) is tökéletes, emellett pedig fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés céljából is beváltja a hozzá fűzött reményeket. A kannabisz olaj ezen kívül remekül oldja a stresszt, amiből, lássuk be, a modern kor emberének jócskán kijut manapság a mindennapokban.


3 gyógynövény tipp a tavaszi fáradtság leküzdésére

2021. március 09.

Levert vagy? Úgy érzed legszívesebben ki sem másznál az ágyból, hanem inkább végigaludnád a napot? Nincs kedved semmihez? Fáradt vagy és nyűgös? Gyerünk! Szedd össze magad! Ideje újra erőre kapni, hogy újult erővel vághass neki a tavasznak.  

A hosszú, hideg tél után teljesen normális, hogy az ember úgy érzi, végképp kimerült. A szervezet felhasználta az elraktározott vitaminok nagy részét, és lehet, hogy a hideg ellen növesztettünk néhány helyre plusz zsírpárnát is. Természetesen melegítési célzattal! Az időjárás változást és a biológiai ritmusunk változása is eléggé leterheli testünket.

Mi is az a szerotonin?

Fel a fejjel! A tudósok szerint van biológiai magyarázat a tünetegyüttesre.

Állítólag az agy egyik hormonjának szintcsökkenése okozza az úgynevezett tavaszi fáradtságot. Ennek a hormonnak lényeges szerepe van a szorongás csökkentésében, valamint a hangulat- és aktivitásszabályozásban. Természetesen a megoldás nem az, hogy rögtön magunkba tömünk egy rakás szerotonin tartalmú hormonkészítményt. Isten ments!

Mi a megoldás?

Előszöris ránk fér egy pár napos tisztító kúra, ami segít kitakarítani a szervezetünkben felhalmozódott salakanyagokat.

Ha tehetjük, akkor menjünk el kirándulni, lehetőleg napsütésben, ezzel is növelve szervezetünkben a D-vitamin szintet. Fogyasszunk sok nyers gyümölcsöt, zöldséget, kényeztessük szervezetünket könnyű ételekkel, hogy a nehéz téli táplálkozás után, most ismét felszabaduljon a teher alól. Menjünk el masszázsra is, hogy a téli lustulás után újra aktivizálódjanak fáradt izmaink!


Kérdések és válaszok a máriatövissel kapcsolatban

2021. február 17.

Fotó: pixabay.com

A 2013-as Év Gyógynövényének választott máriatövist sokan ismerik és sokan fogyasztják, de a növénnyel és a belőle készült termékek használatával kapcsolatban sok kérdés hangzik el a gyógyszertárakban. Ezek közül válogattunk néhányat, s természetesen a válaszokkal együtt adjuk közre a kérdéseket.

Mire való a máriatövis?

A máriatövis (latin nevén Silybum marianum) különböző eredetű májkárosodások megelőzésére és mérséklésére használható gyógynövény. Alkalmazói közé tartozhatnak azok, akik valamilyen fertőzés vagy mérgezés miatt májkárosodást szenvedhettek, vagy akiknél ez a veszély fennáll. Bizonyos betegcsoportok (pl. májcirrózisban szenvedők) kezelésének alapvető része a máriatövis termékeinek használata.

Teljes védelmet ad a májnak?

Nem, így az, aki máriatövis-terméket fogyaszt, nem terhelheti, mérgezheti büntetlenül a máját (pl. fokozott alkoholfogyasztással). A máriatövis összetevői bizonyos típusú károsodások ellen jól védenek, de ez a védelem nem 100%-os.

Regenerálja-e a károsodott májat?

Vannak olyan hatásai, amelyek eredményeként a májsejtek működése javul, de súlyosabb májkárosodás esetén nem lehet reális cél az eredeti állapot visszaállítása; ilyenkor a további károsodás meggátlása, mérséklése érhető el.

Van-e méregtelenítő hatása?

Igen és nem. Abban az értelemben, amit manapság a méregtelenítés sokak számára jelent (eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből, megtisztítja a testet a salakanyagoktól), nincs. Bizonyos, a szervezet számára idegen anyagok kiürítését ugyanakkor segíti, mivel meggátolja felszívódásukat a bélből – de ez a hatás csak mérsékelt és csak egyes vegyületekre vonatkozik.

A növénynek melyik része használható fel gyógyászati céllal?
Gyógyászati céllal a máriatövis termését, jellemzően annak száraz kivonatát használják.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...101112...41