Információk, érdekességek
Olajjal és oregánóval az élelmiszerek baktérium-támadása ellen
2006. december 10.
Hihetetlennek tûnik, de igaz: természetes alapanyagú olajok segítségével meg lehet akadályozni, hogy a friss élelmiszeripari termékeket baktériumok támadják meg.
Az Amerikai Egyesült Államok Mezõgazdasági Minisztériuma természetes alapanyagú olajokkal végzett élelmiszerbiztonsági kísérleteket. A vizsgálatok elsõsorban az E. coli nevû baktérium O157:H7 törzse ellen irányultak, mert ez volt az a baktérium, amely még szeptemberben fertõzött spenótnak köszönhetõen három ember halálát és 200 megbetegedését okozta.
Zabolátlan evési kényszer
2006. november 29.
Nemrég egy érdekes témájú könyv jelent meg az amerikai boltok polcain Határtalan evés: Miért eszünk többet, mint gondoljuk címmel, mely azt a kérdést feszegette, ki miért, mit és mennyit eszik.
Azért nem szereted a kelbimbót, mert édesanyád sem szerette? Befolyásolja a tányérod nagysága, milyen éhes vagy? 'Bármelyik ismerõsödet is kérdezed meg, miért ette éppen azt, amit evett, akkor a legbölcsebb is valószínûleg csak annyit mondana: Mert finom volt' - mondta Dr. Brian Wansink, a könyv szerzõje, aki egy személyben a Cornell Táplálkozáskutató Intézet igazgatója is.
Probiotikumok: segítség az utazás alatt
2006. november 19.
Minden utazó tudja, hogy az utazás nem mindig olyan, mint egy álom: az új környezet, az ismeretlen baktériumok gyakran okoznak hasmenést, vagy éppen puffadást. Ezen a problémán segítenek a probiotikumok.
Az álomutazás egy olyan országba, melyben teljesen más a környezet, az étel, a víz, és az azokban található baktériumok, könnyen rémálommá válhat, hogy ha nem vigyázunk. De hogyan tudjuk elkerülni a legrosszabbat?
Az ezerarcú tészta
2006. október 29.
A tésztafélék a legértékesebb élelmiszerek közé tartoznak, könnyen emészthetõek és létfontosságú vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat tartalmaznak. A tészta Magyarországon a tíz legnépszerûbb élelmiszerek egyike. Ezt bizonyítja, hogy több mint százféle ízesítéssel lehet tálalni.
Magyarországon a hagyományokból adódóan a tojásos tészta terjedt el, míg Európa egyes részein az éghajlati viszonyok és gazdaságossági szempontok miatt inkább a tojás nélkül készített durumtészta a meghatározó. A tésztapiacon idõnként jelentõs pozícióharc zajlik, amelyben minden szereplõ a saját termékének elõnyeit hangsúlyozza. A – többnyire külföldi importból származó – durumtészták forgalmazói a magas rostanyagtartalomra, a tojásos tésztát gyártó hazai termelõk a tojástartalom kedvezõ hatására helyezik a hangsúlyt.
Hazánkban a magyar fogyasztók nyolcvanöt százaléka a tojásos tésztát szereti, és azt is fogyasztja. A legtöbben a négy tojásost kedvelik, levesbetétként azonban a nyolc tojásos tészták is népszerûek.
Elkezdõdött az iskola
2006. október 27.
Mit vigyen a gyerek tízóraira, uzsonnára? Az iskoláskorú gyerekek optimális testi és szellemi fejlõdéséhez elengedhetetlen a megfelelõ táplálkozás és életmód, a helyes szokások kialakítása. Ideális esetben a gyerekek az egészséges táplálkozás ajánlásainak megfelelõen napi ötször étkeznek.
Mivel hétköznapokon napjuk nagy részét az iskolában töltik, így étkezéseik egy része is ott zajlik, a reggeli és a vacsora elfogyasztása azonban jó esetben otthon, családi körben történik.
Ha a gyermek menzán ebédel, az iskolai étkezések közül csak a kisétkezésekrõl, vagyis a tízórairól és az uzsonnáról kell gondoskodnia a szülõnek. Érdemes otthon csomagolni elemózsiát ezekre az étkezésekre, és nem minden esetben a gyermekekre bízni, hogy vegyenek valamit a büfében vagy a közértben. A helyes táplálkozási szokások kialakítása nagyrészt a szülõ feladata, aminek egyik hatékony eszköze lehet a tudatos, változatos tízórai és uzsonna készítése. A befektetett energia sokkal kisebb, mint a gyerekek helyes, tudatos táplálkozásával járó elõnyök. Mivel különösen a fejlõdésben lévõ gyermekek esetében minden étkezésnek fontos és meghatározó szerepe van, ezért nem célszerû kihagyni a tízórait és az uzsonnát.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...271272273...285