Információk, érdekességek

Szülőként mennyire szóljunk bele, hogy milyen pályát választ a gyerek?

2023. január 28.

Pici gyerek mellett nehéz hinni a mondásnak, hogy kisgyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond: pedig az évek múlásával a szülő szembesül vele, hogy a kevés alvásnál is van nehezebb dolog. Mégpedig az, amikor a gyerek lépésről-lépésre önállóvá válik, és valóban az egész további életére kiható döntéseket kell meghoznia. Persze nem kell rögtön egyedül hagyni a választás lehetőségével, segíthetünk neki felfedezni a valódi erősségeit és érdeklődését, miközben hagyjuk őt magát kibontakozni.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Hogyan segítsük őket?

Talán nem is gondolnánk, de a képesség, hogy jól és határozottan döntsünk kisgyerekkori tapasztalásaink és a felnőttektől kapott visszajelzések nyomán alakul ki. Egészen a dackorszaktól formáljuk a döntés képességét gyermekünkben, azzal, hogy hagyjuk alternatívák közül választani, miközben megszabjuk a határokat, amelyeken belül dönthet. Iskolásként már lehetnek meghatározó döntései, persze a szülői támogatásra még mindenképp szüksége van. Később a továbbtanulás, a pályaválasztás hozhat komoly töprengést a családnak. Nézzük, hogyan támogathatjuk utóbbi nagy döntésben a gyermeket – és hogy mennyire szólhatunk bele a választásába!
 
Szárnypróbálgatás keretek között
A pszichológusok sokszor felhívják a figyelmet arra, hogy a kisiskolás, alsó tagozatos korban jó minél több mindent kipróbálni, ami iránt a gyerek érdeklődést mutat. Ekkor ugyanis még tét nélkül ki tudja választani a sokféle impulzusból, mi az, ami igazán örömet okoz számára, és amiben megmutathatja a képességeit. Amellett, hogy a szülő nyitott marad és támogató, jó, ha lefektet néhány szabályt: például, ha valamibe belekezdünk, bizonyos ideig – félév vagy a tanév idején- kitartunk mellette. Ezzel ugyanis a gyerekünk megtanulja, hogy nem érdemes az első nehézségnél feladni a küzdelmet, mert ezek után is jöhet sok siker és öröm. 
 
Szabad játék
Az érzelmi és értelmi fejlődés szempontjából rendkívül fontos a szabad játék lehetősége. A délutáni külön foglalkozások, sportórák mellett legyen idő mindig szabadon, kreatívan játszani. A gyerek számára nagyon lényeges, hogy ne várja mindig tervezett program, játékot sem kell folyton a kezébe adni: hagyjuk, hogy feltalálja magát, megélje a saját érdeklődését, ötleteit. Az a játék, amely a tevékenység öröméért zajlik, valódi alkotó folyamat, belülről fakad, az önmegismerés lényeges része.
 
Olvasás és beszélgetés
Egész pici kortól fontos stratégiát adnak az élethez a mesék, a különböző emberi történetek valódi kapaszkodót és mintát szolgáltatnak a problémamegoldásra, még ha szimbolikusan is teszik. Éppen ezért a közös meseolvasás, később a közös könyvélmények nagyon fontos építőelemei a kötődésnek, a gyerek világhoz való viszonyának. A szülő-gyerek között zajló beszélgetések persze nem csak az olvasott történetek nyomán jöhetnek létre: válaszoljuk gyermekünk kérdéseire, majd segítsünk neki önállóan tovább kutatni az egyes területeken. Az így megkapott feleletek sikerélményt adnak a gyereknek, aki meg tudja tapasztalni saját kompetenciáit. 

A várandósság alatti stressz személyiségzavart okozhat

2023. január 27.

Fotó: 123rf.com

A várandósság alatti súlyos stressz majdnem 10 százalékkal növeli a gyerek későbbi személyiségzavarának kockázatát – derült ki egy 30 évet felölelő, nagyszabású finn kutatásból.

A British Journal of Psychiatry című szaklap friss számában megjelent tanulmány szerzői több mint 3600 várandós nőt kérdeztek meg havona arról, hogy éltek-e át stressz, ha igen, kisebb vagy nagyobb jelentőségűt – számolt be róla a BBC hírportálja.

A résztvevők Helsinki környékén laktak, a gyerekeik 1975-1976-ban születtek.

Amikor a gyerekek 30 évesek lettek, megvizsgálták, hánynál diagnosztizáltak személyiségzavart. Negyven olyan esetet találtak, ahol kórházi kezelésre is szükség volt.

A tanulmány azt állapította meg, hogy a várandósság alatti súlyos stressznek hosszú távú hatása lehet a gyerekekre.

Akiknek az édesanyja súlyos stresszt élt át terhesen, azok 9,53-szor nagyobb eséllyel lettek személyiségzavarosak, mint akiket nem ért stressz magzatként. Akik enyhe stresszt éltek át, négyszer akkora kockázatnak voltak kitéve.

Az anyákat sújtó stressz forrása lehetett többek között a párkapcsolati, szociális vagy lelki problémáknak.

A személyiségzavar azt jelenti, hogy a beteg személyisége megnehezíti a saját és környezete életét: vannak, akik túlzottan szoronganak, érzelmileg labilisak vagy antiszociálisak, a tünetek széles skálán helyezkednek el. A tudósok úgy tartják, minden huszadik ember szenved személyiségzavartól.

Ezeknek az embereknek nagyobb eséllyel alakul ki egyéb mentális zavaruk, többek között depresszió, alkohol- vagy drogproblémák.

A neveltetés, agyi problémák és a genetikai örökség is szerepet játszhat a kialakulásában, mint minden mentális kór esetében is.


Legyen öröm a fogmosás!

2023. január 26.

A fotók illusztrációk: pixabay.comA boldog gyerekmosolynál kevés szebb dolog van a világon, főleg, ha a büszke szülők mi vagyunk. A szép fogsorért azonban tenni kell, és a gyerekek esetében ez még elsősorban a szülők felelőssége. A fogápolást nem lehet elég korán elkezdeni, és bármilyen hihetetlen, a gyermekkori (tej)fogápolás nagyban meghatározhatja a felnőtt fogak épségét is. De mit tegyünk, hogy fogaik szépek és egészségesek maradjanak?

Már a pocakban kezdődik minden

Az első dolog, hogy kismamaként odafigyelünk saját étrendünkre. Az egészséges, vitaminokban gazdag táplálkozás elengedhetetlen, hiszen a terhesség során a fejlődő magzat csak így juthat hozzá a megfelelő tápanyagokhoz. Emellett, ha az anya legalább fél éves korig tud szoptatni, akkor nagyobb valószínűséggel fejlődik egészségesen a gyermek szájpadlása, mint a cumisüvegből történő táplálásnál. Nagyon fontos az is, hogy cumisüvegből ne fogyasszon a gyermek cukros italokat, gyümölcsleveket! Az első tejfogak kibújását követően pedig máris el lehet kezdeni bevezetni a napi szintű fogápolást.

A tejfogakat is ápolni kell

A tejfogakról sokan gondolják, hogy nem kell úgy odafigyelni rájuk, mint a csontfogakra, hisz idővel kihullanak. Azonban ezekben is ugyanúgy idegek vannak, és az apró szuvasodás is fájdalmat okozhat gyermekünknek. A tejfogak anyaga gyengébb, sérülékenyebb a maradandó fogakhoz képest, emiatt gyorsabban elromolhatnak.

„A tejfogaknak nemcsak a rágás, harapás, vagyis a táplálék előkészítésében van szerepük, hanem a beszédtanulásban, a helyes hangképzésben is. A tejfogak gondoskodnak arról is, hogy a végleges fogak egyenletesen nőhessenek ki, hiszen addig fenntartják a helyet a későbbi fog számára. Ha valami miatt a tejfogakat idejekorán el kell távolítani, a maradó fogak nagy eséllyel torlódva, kuszán fognak előbújni” – mondta dr. Wenczl Mónika fogorvos, a Budai Egészségközpont munkatársa.


Fogápolás a bébiknél?

2023. január 25.

Tegyen Ön is azért, hogy a megszületett gyermekének ne legyenek „FOGAS” problémái.

Fotó: 123rf.comMikor célszerű a csecsemő szájápolását elkezdeni?

• Már a csecsemő fogatlan szájüregét, ínyét tanácsos tiszta textildarabbal naponta akár többször is áttörölni.
• Kapható különböző ízesítésű, speciális baba fogtisztító kendőcske, amely a káros baktériumok aktivitását csökkentő anyaggal van átitatva.

Mivel jár a fogzás? Hogyan segíthet az anyuka?

• A fogzás idején a csecsemő szájüregében megindul a fokozott nyálképződés, és megjelenik a rágás igénye. Az anyuka úgy segíthet, hogy erre a célra kapható tárgyakat (túl nagy ahhoz, hogy lenyelje) ad a gyermekének, melyek rágása csökkenti a fogzással járó viszkető érzést az ínyen.
• A csecsemő ínyére gyakorolt nyomás, masszírozás meggyorsítja a fogak áttörését és csökkenti a viszkető érzést.

Tanítsa, szoktassa rágásra a kisgyermeket

• Felügyelet mellett a 6–10 hónapos baba kezébe lehet már adni bio rágcsálnivalókat: gyümölcs-, zöldségdarabkákat, vagy száraz kenyér héját. A rágófogak megjelenésével egyre keményebb, darabosabb ételt lehet kínálni a gyermeknek, ezzel késztetve őt a rágásra.
• Vegyes táplálkozás esetén az ételt kiskanállal, a folyadékot pohárból célszerű adni. A legtöbb babánál nem megy azonnal, szoktatni kell.


Ha a pici is szenved a fejfájástól

2023. január 18.

Fotó: 123rf.com

Sajnos, a fejfájás ma már a kicsiknél sem ritka. Gyakran nehéz eldönteni, hogy csak játszik a szülővel a csemete, vagy valóban baj van…

Minden makacs, hosszan tartó vagy gyakran ismétlôdô fejfájás esetén feltétlenül érdemes konzultálni a gyermek orvosával. A picinél az esetenként fellépô fejfájásnak sokféle oka lehet. Túl sokat, vagy túl keveset evett? Tartósan volt a napon?

Túl sokat izgett-mozgott vagy sokáig tévézett?

Az iskolai vagy az otthoni pszichés megterhelés is okozhat fejfájást. Gyakran a rossz látás, máskor a vitamin- vagy vashiány a probléma okozója. Ha a panasz ôsszel kezdôdik, és a szünidôben mintha soha nem is lett volna, elpárolog, biztosan szorongás vagy túlterhelés áll a háttérben.

Túró a homlokra, torma a tarkóra
• A túró kellemes hûsítô hatása enyhíti a feszítô fájdalmat. Hatóanyagai gyulladáscsökkentôk is.
• A torma vérbôséget idéz elô a bôrben, és ezáltal felgyorsítja a fájdalmat kiváltó anyagok elszállítását. Le kell reszelni a tormát, ujjnyi vastagon rákenni egy félbehajtott, vékony kendôre, majd ráborítani a tarkóra, vállakra. A széleket ragtapasszal rögzíteni. Egy nagyobb kendôvel vagy sállal átkötni, és 10–15 percig úgy hagyni.

Dr. Balaicza Erika


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...232425...288