Információk, érdekességek

Aki sokat tévézik, rosszabbul beszél

2022. szeptember 04.

Azok a gyerekek, akik naponta két óránál többet tévéznek, kisebb szókinccsel rendelkeznek, ügyetlenebbül mesélnek történeteket, és több a nyelvtani hiba az írásbeli munkájukban, mint azokéban, akik kevesebbet ülnek képernyő előtt. 

Fotó: pixabay.comA würtzburgi egyetem pszichológusai 330 óvodást és kisiskolást vizsgáltak négy éven át rendszeresen. Mérték a gyerekek nyelvi kifejezőkészségének változását, később iskolai eredményeiket, és általános intelligenciájuk alakulását. A kísérletbe bevont szülők naponta készítettek feljegyzéseket gyermekük tévézéssel töltött idejéről.

A sok tévénézés hátrányai

Az adatok kiértékelése után az derült ki, hogy a sokat tévéző gyerekek – még akkor is, ha gondos családi háttérrel rendelkeznek – különösen gyenge szóbeli teljesítményt nyújtanak.

Úgy tűnik, a TV előtt töltött szótlan órák az évek során leginkább a nyelvi-szóbeli kifejezőkészséget veszélyeztetik. A kevéssé intelligens gyerekeknél még nagyobb hátrányt jelent a sok tévézés. A 85 IQ-nál kevesebbel rendelkezők olvasási képessége és szóbeli teljesítménye igen nagy lemaradást mutat, ha hosszabb időn át napi két óránál többet tévéznek.

Az egészen kicsik beszédfejlődését is lassítja, ha a televízió túl nagy szerepet kap az életükben. Ebből a szempontból alig van jelentősége, hogy mit néz a gyerek. A lényeg, hogy a képernyő olyan tevékenységektől vonja el az idejét, amelyek pótolhatatlanok a verbális képességek, és később az írni-olvasni tudás szempontjából.

Ezt is tőlünk tanulják

A vizsgálatok azt is kiderítették, hogy a tévézési szokások korán stabilizálódnak. Az a gyerek, amelyik óvodás korban sokat tévézik, iskolás korában még inkább ezt teszi majd. Ez fordítva is igaz. Ha a szülők mindenek előtt személyes példamutatással elérik, hogy gyermekük életében ne legyen meghatározó szerepe a fekete doboznak, ennek a hatása hosszú távon is megmarad.

A 10 évnél fiatalabbak is veszélyeztetettek

A német kutatók szerint a sokat tévéző gyerekeknek nem csupán a szókincse szűkös, hanem nyelvtanilag is sok kívánnivalót hagy maga után a beszédük. Sok 9-10 éves gyerek ijesztően rosszul használja a helyhatározó ragokat, azt a mondatot például, hogy “a mama a vázát az asztalra tette” vagy az “asztalba tette” – könnyen összetévesztik, illetve nem érzik a különbséget a két változat között.

A tíz évesnél fiatalabb gyerekek szabadideje meglehetősen korlátozott. Ha napi két óránál többet töltenek tévézéssel, valószínűleg egyáltalán nem játszanak a szó hagyományos értelmében. Nagyon keveset mozognak szabad levegőn, és keveset vannak együtt a szüleikkel, és nem utolsó sorban kortársaikkal. A szülőkkel való együttlét hiányáért persze nem a gyerekek okolhatóak. A szóbeli kifejezőkészséget, a leginkább fejlesztő családi beszélgetés feltételeit a szülőknek kell megteremteni és mindennapos szokássá tenni. Azokban a családokban, ahol csak nagyon ritkán van mindenki – szülők, gyerekek – együtt nyugodt körülmények között, a háromszázból huszonöt gyerek nem tudta megmondani, hogy a szüleik miként szólítják egymást.


Sporttal védekeznek a szülés utáni depresszió ellen a kismamák

2022. szeptember 02.

A kismama tanácsadás, védőnői szolgálat, gyermekorvos sem tud akkora segítséget nyújtani sok esetben az anyukáknak, hogy kigyógyuljanak a szülés utáni depresszióból. A sport megoldás lehet a depressziós tünetek enyhítésére, állítja Czanik Balázs a fitness guru.  

Minden tízedik nőt érint a várandóságot követő hetekben, hónapokban a szülés utáni depresszió. A szülést követően a nők háromnegyede erősen érzékennyé, lehangolttá válik. Ezek a tünetek a nők többségénél pár napra rá jelentkezik miután világra hozta gyermekét. A legtöbb édesanya nem kér segítséget és még a közvetlen hozzátartozók előtt is titkolja, hogy milyen gondokkal küzd. Ezek a tünetek általában pár napon belül maguktól elmúlnak. Azonban vannak olyan esetek, amikor már olyan sokáig eltart a depressziós állapot, hogy szakember segítségét kell kérni.

Kiváltó okok

Pszichológusok sem tudják pontosan megmondani, hogy mi válthatja ki a tüneteket. Akinek a várandóság előtt is voltak már depressziós tünetei, vagy szorongott életében, azoknál a nőknél nagyobb az esély, a súlyosabb depresszió kialakulására. Kutatások már bebizonyították, hogy genetikailag is öröklődhet a depresszióra való hajlam és a bipolaritás.

Tünetek

A szülés utáni depressziót megelőzheti pár olyan tényező, ami végül kiváltó okai lehetnek a hosszan tartó súlyos tüneteknek. Ilyen például, ha valaki már a terhesség alatt szorong, vagy alvászavarokkal küzd. Van, aki végig félelemben tölti a várandóság kilenc hónapját. Félnek az anyaságtól, a felelősségtől. Olyan nők is vannak, akik folyamatos bűntudattal küzdenek, mert nem várta a terhességet. Sokan pedig túlaggódják a terhességet és az anyaságot. Akadnak olyan anyukák, akik annyira féltik a babájukat, hogy nem mernek elaludni, nehogy ne hallják meg, ha sír a kicsi. Az álmatlanság az egyik legsúlyosabb kiváltó ok. Sokan küzdenek olyan gondolatokkal, hogy nem lesz belőlük jó anya. Számos várandós nő fél attól, hogy nem fogja tudni ellátni úgy a csecsemőt, ahogyan kell és egyre több kismama számol be arról, hogy nem tudja elfogadni megváltozott életkörülményét, de leginkább önmagát.


3 tipp, hogy mindig rendezett legyen a gyerekszoba

2022. szeptember 01.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A gyerekszoba gyakran valóságos csatatérré alakul át egy kiadós játék után, ami sok szülő rémálma. Éppen ezért fontos, minél hamarabb megtanítsuk gyermekeinknek, hogyan tartsák rendezetten környezetüket. Cikkünkben adunk néhány tippet ahhoz, hogyan tudjuk ösztönözni a gyerekeket a gyerekszoba rendben tartására, illetve hogy mi mit tudunk tenni ezért.  

Milyen egy jó gyerekszoba?

Bár elsőre nem tűnhet jó ötletnek, mégis beválik, ha megengedjük a gyerekeknek, hogy maguk döntsék el, hogyan szeretnék saját hálószobájukat berendezni. Ez  lehetővé teszi számukra, hogy kialakítsák saját személyes stílusukat és hogy úgy érezzék, van terük kifejezni magukat. Ez ad nekik irányítást saját szobájuk felett, és magasabb önbecsülést is ad nekik, ami nagyon értékes a korai évek során. Érdemes velük együtt közösen kiválasztani a bútorokat, a kiegészítőket és még a falak színeit is. 
 
Remek közös program lehet lakberendezéssel foglalkozó magazinokban lévő gyerekszobákat nézegetni, de akár egy inspirációs táblát is készíthettek, kivágva az újságokból a leginkább tetsző dekorációkról, gyerekszőnyegekről, berendezésekről készült képeket. Egy színes, világos és praktikusan berendezett gyerekszobában öröm lesz a játék minden pillanata – és szívesebben pakolásznak is benne.

3 tipp, hogy mindig rend legyen benne

Egyes gyerekeket nehéz arról meggyőzni, hogy a rendetlen szoba nem előnyös, hiszen ők gyakran meg vannak róla győződve, hogy mindennek tudják a pontos helyét. Éppen ezért érdemes más szempontból megközelíteni a rendrakás megtanítását, és játékká, közben pedig tanulságos leckévé tenni azt!
 
1.    Világítsunk rá a kontrasztra!
Egyes gyerekeknek segítségre van szükségük ahhoz, hogy emlékezzenek arra, minek hol van a pontos helye, amikor éppen rendben van a szobájuk. Készítsünk képet a rendezett állapotról, és tegyük azt ki a falra! Akár egy kis listát is készíthetünk az elvégzendő rendrakási pontokkal, melyek kipipálásáért cserébe matrica vagy valamilyen finomság járhat. Előbb-utóbb pedig a gyermek is felismeri, mennyivel jobb egy tiszta és rendes szobában létezni.
 
2.   Szabaduljunk meg a régi kacatoktól!
Az egyik legjobb módja annak, hogy a gyerekek rendben tartsák a szobájukat, ha kevesebb kacat áll rendelkezésükre, amelyet szétszórhatnak. Évente egyszer érdemes végigmenni a gardróbon, illetve a játékkészleten, és átválogatni, mire van szükség, és mi az, amit eladományozhatunk vagy kidobhatunk. 

Az óvoda és az iskolakezdés is traumát okozhat

2022. augusztus 27.

Fotó: 123rf.com

Az óvodai elszakadás trauma lehet a gyereknek és a szülőnek is, ezért fontos a gyerekek érzelmi felkészítése az óvodára és az iskolakezdésre – közölte Csák Annamária gyermekpszichológus.

A szakember azt ajánlotta, hogy a szülők kísérjék be gyereküket az óvodába, iskolába, várják meg, amíg bemennek, és meséljenek nekik saját élményeikről.

Azoknál a gyerekeknél, akiket jobban megvisel az elszakadás, testi tünetek – hányinger, hasfájás – is jelentkezhetnek. Ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni, aki a feszültség oldásában tud segíteni.

A gyermekpszichológus szerint az iskolába sem könnyű beszokni, ezért a pedagógusoknak érdemes rövidebb órákat és több játékot tartaniuk az első hetekben. (MTI)


A 6 éves gyermekek 40 százalékának jók a fogai

2022. augusztus 22.

 

A hatéves gyermekek csupán 40 százalékának jók a fogai – mondta Tóth Tünde, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat fogászati roadshow-jának fogorvosa.

A szűrés keretében mintegy 5100 gyermek fogait ellenőrizték. Az eredmények szerint a gyerekek 60 százaléka fogászati ellátásra szorul, 12-13 éves korukban pedig az az átlagos, hogy 2-3 maradandó foguk szuvas.
Az orvos szerint a problémát nemcsak a fogápolás hiánya okozza, hanem az a szülői szemlélet is, miszerint nem gond, ha a tejfog lukas, hiszen kihullik. A gyermekek egy bizonyos életszakaszában egyszerre vannak tejfogaik és maradó fogaik, amelyek egymásra hatással vannak – mutatott rá Tóth Tünde, aki az egészséges táplálkozásra is felhívta a figyelmet a téma kapcsán. (MTI)


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...333435...288