Információk, érdekességek

Emlőbimbóval összefüggő szoptatási nehézségek

2022. július 11.

Fotó: gettyimages.com

Az emlőbimbó lehet egészen pici, de az átlagnál jóval nagyobb vagy lapos, de akár befelé forduló, ami általában nem akadálya a sikeres szoptatásnak.

Az emlőbimbó formája és mérete nagyon különböző. Nincs olyan hölgy, akinek a két melle, mellbimbója teljesen szimmetrikus, egyforma.

A lapos, de főleg a befele forduló bimbónál előfordul, hogy nem nyújtható meg és ez szoptatási nehézséget okoz. A bimbó a várandós időszak végén és a szülést követő időszakban nyújthatóvá válik.

Mit tanácsol a szülésznő?

  • Fontos!

Nem kell a várandós időszak alatt nyújtani a befele fordult mellbimbót, mert az akár méhösszehúzódásokhoz, vagy extrém esetben a méhlepény leválásához is vezethet!

  • Ne hagyja megingatni önbizalmát és hitét abban, hogy tartósan, eredményesen tudja szoptatni kisbabáját.
  • A várandósság alatt megváltozhat a lapos vagy befele forduló bimbó és kiemelkedővé válhat.
  • A szülést követően igényelje, hogy minél előbb történjen meg az első bőrkontaktus, hogy az újszülött magától is megpróbáljon mellére tapadni. Ha ez nem sikerül, kérje szakember segítségét.
  • Olykor segít az is, ha előrehajolva próbál meg szoptatni.
  • Különböző testhelyzetekben történő mellretapadási próbálkozások is sikerhez vezethetnek.
  • Fejjen tejcseppet a mellére és ezzel érintse a kicsi ajkát, mert így kiváltja a kereső reflexét a babának, aki ilyenkor általában nagyra nyitja a száját és így megtörténhet a korai helyes mellretapadás.
  • Esetenként hasznos lehet az előemelkedés segítése.

Sok kismamánál bevált egy egyszerű speciális segédeszköz a bimbókiemelő, mellyel általában orvosolható a gond. Ezzel közvetlen mellre helyezés előtt, karján a babával, egy kézzel ki tudja emelni a bimbót. A mellbimbó feszülését, duzzanatát is csökkentheti a speciális bimbókiemelő eszköz használata. Leghatékonyabb a két méretű tölcsérrel kapható, mert ha kisebb vagy nagyobb a bimbó, akkor az aktuális igényének megfelelőt választhatja.


Minden, amit tudnunk kell a bakteriális vaginózisról

2022. július 09.

Fotó: 123rf.com

A leggyakoribb panasz, amivel a hölgyek nőgyógyászhoz fordulnak a hüvelyfolyás.

A nők többsége azonnal gombás fertőzésre gyanakszik a gyakran kínos tünetek esetén, pedig a háttérben nagyobb eséllyel állhat más probléma, ugyanis a közvélekedéssel ellentétben, nem a Candida fertőzés, hanem a bakteriális vaginózis (BV) a hüvely leggyakoribb betegsége.

Kellemetlen tünetek

Magyarországon a nők mintegy 20%-a, más becslések szerint minden nő élete folyamán minimum egyszer találkozik a BV tipikus tünetegyüttesével: rendellenes folyás, zavaró szag, kellemetlen (diszkomfort) érzés.

A kezelésről és a megelőzés lehetőségeiről

A magas érintettségi ráta ellenére a női lakosság nagyon keveset tud a BV-ről, holott a hatékony, végleges gyógykezelés mellett a betegség megelőzésének módja, a kialakulását elősegítő környezeti tényezők köre is ismert.

Infografikánkon összegyűjtöttük mindazokat az alapvető információkat, amelyek birtokában minden nő felkészült lehet a fertőzéssel szemben, legyen bármelyik életszakaszban, akár akut fertőzés esetén, akár csak egy veszélytelennek tűnő wellness hétvége tervezése során.


Egy hirtelen jövő front növeli-e a koraszülés veszélyét?

2022. július 08.

Fotó: 123rf.com

Magyarországon átlagosan minden tizedik gyermek koraszülöttként jön világra, ami azt jelenti, hogy éves szinten körülbelül 10 000 csecsemő a vártnál hamarabb születik meg. A koraszülésnek számos oka lehet, de vajon az időjárási változások és a hirtelen jövő frontok növelik-e a koraszülés veszélyét?

„Tapasztalataink azt mutatják, hogy az időjárás ingadozással járó frontok hatással lehetnek a koraszülésre, elsősorban a hirtelen érkező komolyabb hidegfrontok esetén vettük észre, hogy sok kismamánál a vártnál hamarabb megindulhat a szülés. Erre azonban nincs bizonyíték, csupán városi legenda.” – mondta Dr. Boross Gábor, a Péterfy Kórház Neonatológiai és csecsemő osztályának főorvosa.

Bizonyos időszakokba több baba születik

A főorvos kitért arra is, hogy éves szinten megfigyelhető, hogy bizonyos időszakokban magasabb a születések és ezzel együtt a koraszülések száma is, míg az év egyes szakaszában jóval kevesebb gyermek születik, és ez a tendencia évről évre megismétlődik. „Karácsony környékén jellemzően magas a születések száma. Így volt ez a tavalyi évben is, így jelenleg sok olyan csecsemőt ápolunk a koraszülött osztályon, akik tavaly decemberben születtek. Februárban és márciusban azonban jellemzően kevesebb kisbaba születik. Azonban nincs bizonyítékunk arra, hogy mindez az időjárási körülményekkel lenne összefüggésben.”- tette hozzá Dr. Boross Gábor osztályvezető főorvos.

Ami növeli a koraszülés kockázatát

A koraszülésnek számos más, ismert oka van. Ilyen például az ikerterhesség, ahol akár ötször olyan gyakori lehet a koraszülés aránya, mint az egy gyermekes várandóság esetén. Ugyanakkor az anya bizonyos betegségei is növelik a koraszülés kockázatát: a magas vérnyomás, a cukorbetegség, véralvadási zavarok vagy bizonyos hüvelyi fertőzések is hozzájárulnak ahhoz, hogy valakinél idő előtt meginduljon a szülés.


A szoptatás is hatalmas kihívás a szervezet számára

2022. július 05.

Fotó: 123rf.comA szoptatás során is kiemelten fontos a tápanyagok pótlás, hiszen a tejtermelésnek a megfelelő vitamin, nyomelem és ásványi anyag ellátottság alapfeltétele. Ezt sajnos sokan elfelejtik, emiatt pedig a babájuk táplálása – minden erőfeszítésük ellenére – sajnos sokszor messze nem kielégítő. A szoptatással kapcsolatos kérdéseinkre Ratkó Tünde szülésznő ad válaszokat.

Miért energiaigényes a szoptatás

Sokan úgy gondolják, a szoptatás már gyerekjáték, hiszen a baba már nem csatlakozik a köldökzsinórral az anyukához, már nem hatalmas a kismama pocakja, ez már sétagalopp lesz a várandóssághoz képes. A szóképnél maradva: sétagalopp, erőltetett menetben, hegynek felfelé.

A szoptatás során a baba ugyan valóban nem a köldökzsinóron veszi fel a tápanyagokat, azokat most már a szopás során lenyelt anyatej fedezi. Ez azonban az jelenti, hogy ugyan úgy, ahogyan a várandósság alatt, most is teljes egészében az édesanya gondoskodik a baba tápanyagigényéről, most is a saját testéből fedezi azt, hiszen az anyatejet az édesanya szervezete termeli, és annak tápanyagtartalmát is az anya szervezetének állapota határozza meg, vagyis a tápanyagok pótlása kiemelt jelentőségű.

Nem csoda, hogy ma már a szakemberek jelentős többsége javasol várandósvitamint mind a terhesség, mind a szoptatás időszakára. Hiszen csak étkezéssel fedezni a megnövekedett igényeket a mai, csökkent beltartalmú élelmiszerekkel szinte lehetetlen.

De miért is van olyan nagy szükség a vitaminpótlásra a szoptatás alatt

jódhiány: hazánk mérsékelten jódhiányos terület, ez az oka, hogy nálunk a pajzsmirigy betegségek népbetegségnek számítanak. Ennek köszönhető az is, hogy az anyatej jódtartalma is sokszor nem kielégítő. Az OÉTI adatai alapján a hazai kismamák 42%-nál jódhiányos az anyatej, és 25%-nál még a minimum jódszintet sem éri el.

cink: a cink a rézzel együtt kiemelt jelentőségű a várandósság és a szoptatás során is. nem csak a baba fejlődésében töltenek be kulcsszerepet, hanem a felszálló fertőzések megelőzésében is a kismamáknál (ezek okozzák a vetélések és koraszülések 80%-át). A cink szintje a szülés után drasztikusan lecsökken, mivel az anya testéből távozik a placenta is, mely cinkben igen gazdag. Ezt a veszteséget pedig mindenképpen pótolni kell!


Fájdalom nélkül szülni

2022. június 28.

Az emberek – mint mindenben – a fájdalom megélésében és elviselésében is igen különbözőek. Van olyan asszony, aki már a jósló fájások alatt kiabált, mások meg sem mukkannak, még a kitolási szakban sem.

Fotó: 123rf.comEpidurális szülészeti érzéstelenítés

Igen gyakran kérdezik tőlem, kérjenek-e a szülő nők epidurális érzéstelenítéstIlyenkor általában azt mondom, hogy ezt nem célszerű előre eldönteni. Ennek a szülőszobán, a szülés közben kell eldőlnie. Szeretnék továbbá még egy fogalmat tisztázni: úgynevezett „fájdalommentes szülés” nincs. Van számos szülészeti fájdalomcsillapító módszer, ezek közé tartozik az epidurális érzéstelenítés is.

Nagyon sok múlik a körülményeken. Az újabban egyre divatosabb apás szülések során jóval ritkábban kell fájdalomcsillapító beavatkozást végeznünk. A férj jelenléte önmagában jóval elviselhetőbbé teszi az egész szülést. A várt, tervezett gyermek világra jövetele is „kellemesebb”, mint a nem kívánt, vagy „ha már összejött a terhesség, hát maradjon meg” újszülötté. (Persze ezek nem állandó érvényű szabályok.)

Időigényes folyamat

Ezután a kissé hosszúra nyúlt bevezető után beszéljünk az epidurális érzéstelenítésről. Már a nevéből adódóan (epi=mellett, dura=gerinchártya) az érzéstelenítő gyógyszer beadása nem a gerincbe, hanem a gerinc mellé történik

A gyakorlati kivitelezése úgy történik, hogy a hát bőrének fertőtlenítése után általában a 2. és 3. ágyéki csigolya között egy vékony – 1 mm-es – műanyag kanült vezetünk közvetlenül a gerinchártya mellé (tehát a gerincvelőn kívül maradunk). Ezen a kanülön keresztül egy Lidocain-szerű gyógyszert juttatunk a gerinc melletti térbe oda, ahol az idegek kilépnek a gerincből. Ez – a fogászati érzéstelenítéshez hasonló módon – elérzésteleníti az itt haladó idegeket, így csökkenti a fájdalomérzetet. A kanül a szülés végéig benn marad, és a gyógyszert a fájdalomérzés újraindulásának megfelelően 30-60 percenként lehet ismételni.

Alkalmazásához tudni kell, hogy onnantól kezdve, hogy eldöntöttük az epidurális érzéstelenítés alkalmazását, kb. másfél óra múlva áll be a hatás. Először 3 palack infúzióval fel kell tölteni az érpályát, ugyanis az epidurális érzéstelenítés hatására mindig csökken a vérnyomás. Ezt követően vezetjük be a kanült, majd bejuttatunk egy úgynevezett teszt-adagot, hogy lássuk, nem várható-e valamilyen szövődmény. Ezt követően kb. 20 perccel kapja meg az asszony a teljes, már fájdalomcsillapító hatású mennyiséget. Ezért a szülés folyamatának végén már nincs idő az epidurális érzéstelenítés alkalmazására.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...373839...288