Információk, érdekességek

Négy gén hiánya elég, hogy farkasember légy

2009. június 03.

Kínai kutatók megtalálták a farkasember-szindrómáért felelõs genetikai elváltozást.

 

 

Az igen ritka, örökletes hipertrichózis rendkívül látványos elváltozásokkal jár. Az arc szerkezete gyakran megváltozik, az orr lapos, az ajkak és a fülek nagyobbak a normálisnál, a testet pedig minden esetben sûrû, hajszerû szõr borítja. A pekingi genetikusok orvosi adattárakat, az internetet és a médiát is felhasználták, hogy 16 önkéntes DNS-éhez hozzájussanak, s megállapíthassák, milyen mutáció áll a rendellenesség hátterében.


Környezeti okok a cukorbetegség terjedésében

2009. május 31.

Megduplázódhat az 1-es típusú diabétesz elõfordulása az öt év alattiak körében Európában.

 

 

Az öt év alatti európai gyermekek körében megduplázódhat 2020-ra az 1-es típusú diabétesz elõfordulása, ez az aggasztó trend azt jelzi, hogy a betegség terjedésében környezeti okok is szerepet játszhatnak - állítja egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Lancet címû brit orvosi hetilapban számolt be vizsgálatairól.


Ki figyel az SM betegekre?

2009. május 20.

Bárkit érinthet, az átlagember mégis keveset tud az SM betegségrõl, a közelgõ világnapon ezen akarnak változtatni.

 

 

Idén elsõ alkalommal hirdették meg május 27-re a sclerosis multiplex (SM) nemzetközi világnapját, amihez a hazai SM szervezetek is csatlakoztak. Nadabánné Benyik Éva, a Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány (MSMBA) ügyvezetõ titkára a Weborvosnak elmondta: a világnapon a Magyar Tudományos Akadémiára várják az SM betegeket, betegszervezeteket, az érdeklõdõ orvosokat és laikusokat.


Örökölhetõ a magas vérnyomás

2009. május 13.

A gének bizonyos területein elõfordulnak olyan eltérések, melyek a vérnyomás szabályozását torzítják.

 

 

A minden harmadik-negyedik felnõttet érintõ magas vérnyomás hátterében új vizsgálatok tanúsága szerint bizonyos esetekben genetikai okok állnak, melyeket a jövõben gyógyszerek célzott alkalmazásával remélhetõleg az eddiginél is hatásosabban lehet majd kezelni. Két nagy örökléstani vizsgálat eredményeit a magasvérnyomás-betegséggel foglalkozó amerikai kongresszuson ismertették.


Mi az az asztmás roham?

2009. május 11.

Gyakran halljuk, hogy az asztma népbetegség, egyre több és több gyermek asztmás. Mi is az asztma, hogyan lehet felismerni, gyógyítani, kinõhetõ-e a betegség? - Sokszor elhangzó kérdések ezek a gyermek-tüdõgyógyászati rendelõben.

 

 

Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, melyben számos sejt és sejtalkotó rész vesz részt. A gyulladás következtében nyálkahártya-duzzanat, hörgõgörcs alakul ki, a hörgõkben sûrû tapadós váladék termelõdése indul meg. Ez a hörgõk átmérõjének csökkenéséhez vezet, így a légáramlás a tüdõben zavart szenved. A légzés nehezítetté válik, légszomj, mellkasi szorító érzés, köhögés alakul ki. A tünetek fõként kora reggel vagy éjszaka jelentkeznek leggyakrabban, spontán vagy gyógyszeres kezelésre megszûnnek.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...210211212...249