Információk, érdekességek
Egyre gyakoribb a tüdõrák a nemdohányzók között is
2007. augusztus 27.
Egy amerikai tudósok által készített tanulmány szerint a tüdõrákos nõk mintegy 20%-a sosem dohányzott, és az õ esetükben többnyire a passzív dohányzás a felelõs a megbetegedésért.
Egy az USA-ban és Svédországban 1 millió személy bevonásával végzett felmérés azt mutatta, hogy a tüdõrákos férfiaknak 8%-a nemdohányzó. "Számos olyan tüdõrákos betegem van, aki sosem dohányzott" - nyilatkozta Dr. Heather Wakelee, a kaliforniai Stanford Egyetem professzora, aki a tanulmány készítését vezette. "A megbélyegzés miatt az emberek félnek beszélni a betegségükrõl. Attól félnek, hogy amint elmondják, hogy tüdõrákban szenvednek, mindenki el fogja ítélni õket." Arra azonban nem tudott választ adni, hogy a nõk miért betegednek meg gyakrabban tüdõrákban, még akkor is, ha egyáltalán nem dohányoznak.
Epilepszia
2007. augusztus 25.
Az epilepszia a világban legelterjedtebb agymûködési zavar, amely elsõsorban gyermekkorban, fiatal- és idõskorban fordul elõ. Hátterében az agy idegsejtjeinek kóros, rendkívül heves kisülése áll. Mintegy negyvenmillió ember él epilepsziával. Az élete folyamán legalább egyszer epilepsziás rohamot átélt emberek száma megközelítõleg százmillió.Bõrgomba - a hívatlan vendég
2007. augusztus 24.
Beteg (B.): - Segítsen rajtam, kedves gyógyszerésznõ! Két hete nagyon kellemetlenül viszket a lábam és szerintem gyulladt. Már aludni se bírok tõle.
Gyógyszerész ( Gy.): - Konkrétan hol, a lábának melyik része viszket annyira?
B.: - Egész pontosan, a bal lábam lábujjai között, nem gyõzöm vakarni. Tegnap már a munkahelyemen is alig bírtam megállni, hogy ne dobjam le a cipõmet. Bár az biztos elég feltûnõ lett volna az étteremben, ahol kiszolgálok... A lábujjaim között hámlik is a bõröm, nagy darabban le tudom húzni.
Gy.: - Nem járt uszodában az elmúlt idõszakban?
B.: - Mi az hogy! Rendszeresen úszok, hetente legalább kétszer meglátogatom kedvenc uszodámat. Muszáj, igyekszem egészségesen élni.
Az ajak betegségeirõl...
2007. augusztus 21.
Az ember arckifejezését fõként két jellemzõ arcterület határozza meg: a szem és környéke, ill. a száj és annak környezete.
Amíg azonban a szemek színe, a szemkörnyéki ráncok, a szemöldökök alakja inkább statikus jellemzõk, az ajkak alakján kívül (mely igen sokféle lehet) a mozgékonysága révén is igen változatos, azaz a jellemzõk inkább dinamikusak.
A sérült retina új gyógymódja
2007. augusztus 15.
Brit kutatók egy olyan speciális sejtet találtak a szemben, amely fontos szerepet játszik a zebrahalak ideghártyájának regenerálódásában és a látás megõrzésében - még kiterjedt károsodás esetén is. A kutatók szerint ezek a sejtek - az ún. Müller-féle gliasejtek - képesek az emberi sérült retina újraképzésére.
Az ideghártya károsodása a vakság leggyakoribb oka. Az Egyesült Királyságban a regisztrált vakságok háromnegyedéért a retina sérülése felelõs, amelyet olyan betegségek idézhetnek elõ, mint pl. a sárgafolt elfajulás, a zöldhályogot vagy a cukorbetegség.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...227228229...249