Információk, érdekességek
Szabadság utáni „depresszió”
2015. október 06.
Első olvasásra a cím megtévesztő lehet, talán sokan értetlenül mondogatják magukban, hogy ez nem lehet: „depresszió a pihenés után”? Valójában az állításom megállja a helyét, azaz egy valós jelenségről beszélünk, amikor azt állítjuk, hogy a munkába való visszatérés bizony járhat hangulatingadozással.
Mindig felkapjuk a fejünket, ha azt halljuk, hogy valaki nem akar elmenni vagy nehezen hozza meg a döntést, hogy kiszakadjon a munka monoton világából és kipihenje magát. Hibás döntés a szabadság nélküli munka hosszú távon.
Elsősorban azért, mert az ember szervezete úgy van kitalálva, hogy szüksége van a feltöltődésre, a regenerálódásra. Másrészt gondoljanak bele, hogy egy fáradt ember többet hibázik, szélsőséges esetben meg ott van a kiégés veszélye, ami visszafordíthatatlan károkkal jár.
Gyerünk ki a szabadba! 5+1 tipp az önfeledt piknikezéshez
2015. szeptember 27.
Szeptembertől sokan hanyagolni kezdik a szabadtéri programokat, pedig a kirándulással egybekötött piknikezés a kora őszi napokon is az egyik legüdítőbb program, amelyet tavasztól őszig bátran űzhetünk. Most, hogy újra szép az idő itt az ideje, hogy elővegyük a piknikes kosarat, és útra keljünk. Néhány kulcsfontosságú tippet azonban érdemes megfogadni a zökkenőmentes és emlékezetes szabadtéri étkezéshez.
1. Nem a Maszat-hegy az úticélunk
Kerüljük azokat az ételeket, amelyek csak körülményesen szállíthatók, ráadásul az elfogyasztásuk is macerás. Könnyen belátható, hogy például fagyival tervezni nem jó ötlet, amikor akár órákat is eltölthetünk a forró napon. Érthető okokból ezúttal a nagymama vajas-krémes süteménye sem éppen telitalálat, ugyanakkor jó választás lehet egy házi csokis keksz vagy brownie.
Frissnek maradni tetőtől talpig
2015. szeptember 14.
Frissítő zuhany háromszor naponta
Ha tenger, tó, folyó közelében vagyunk, elég csak belecsobbannunk a vízbe, és máris úgy érezzük, nincs is olyan hőség! De a városban két-három friss vizes tusolás naponta – reggel, aztán ha tehetjük, délben, és este – pótolni tudja a fürdőzést a hőségérzet csökkentése szempontjából is. A legjobb eszköze annak, hogy frissnek érezzük magunkat egy teljes napon át.
Masszázs a lábnak
Nagy meleg, trappolás, lassuló vérkeringés… A láb könnyen megtagad, nehézzé válik, és olykor fáj is. Ne várjuk meg hát, míg a bokánk a duplájára dagad! Kenjüka lábunkra, alulról felfelé haladva, pl. mentol, kámfor, vörös szőlőszem- és indiai vadgesztenye-kivonat, vagy árnikatartalmú lábfrissítő krémet. A körömvirág-, articsóka- vagy zöldkávé-kivonatot tartalmazó keverék pedig nyugtatja a lábat.
Bőrvédelem strandolás után
2015. augusztus 23.
Nyaralás idején, amikor strandon töltjük szinte az egész napunkat, a (tengeri) fürdőzés, az UVB-UVA sugárzás, a szél megváltoztatja bőrünk ún. barrier rétegét, mely véd a külső káros hatások, a bőr nedvességtartalmának radikális csökkenése ellen. Így a védekező képesség elvesztésének leggyakoribb következménye, hogy a bőr kiszárad és könnyen, kipirosodik, leég, különböző bőrbántalmak jelennek meg rajta. Emiatt elsődleges fontosságú nemcsak a napvédő krémek, hanem a napozás utáni szerek használata is. Ezek rehidratálják és nyugtatják a bőrt, enyhítik az esetleges égő érzést, és javítják a lesült bőr minőségét, helyreállító hatásúak.
A bőr felhám rétegének hidratálása elengedhetetlen a napnak kitettség után
Igaz és hamis állítások a napozás utáni szerek használatáról:
- IGAZ
Napozáskor a meleg hatására a bőr víztartalma párolog, kiszáradása számos bőrprobléma forrása lehet. Ezért helyre kell állítani a sérült (védő) barrier réteget, és hidratálni a bőrt víz és bőrtápláló anyagok bejuttatása révén. Az UV sugaraknak kitettség továbbá kiváltja a szabadgyökök felszabadulását az irharétegben (dermában) -- ami rongálja a bőrsejteket. Strandoláskor használjunk mindennapos rendszerességgel napozás utáni készítményt a kellemetlen tünetek megelőzésére és enyhítésére.
A sikeres nyaralás titka
2015. augusztus 18.
Hogyan lehet sikeres a nyári szabadság? Kell-e a nyári, nagy családi közös nyaralás vagy sem? Ha vannak kétségei a fenti kérdésekkel kapcsolatban, mindenképpen olvassa el a pszichológus szakember, Makai Gábor írását!
Mindenki számára, legyen az felnőtt vagy gyerek, ismerős az az érzés, amikor a nyári nagy szabadságolás előtt számoljuk vissza a napokat. Fél lábbal, már a Balaton partján vagy külföldön a tengerparton ülünk. Bizonyított tény, hogy az utolsó hetekben a munkában a motiváció csökken és ezzel együtt a teljesítményünk is. Ez így van jól. A felnőtt és a gyermek nem tudatosan hangolja át magát arra az időszakra, amelynek elsődleges feladata a pihenés és a feltöltődés.
Érdemes kiemelnem, hogy önmagában az, hogy szabadságra megyünk, az nem pihentető és nem vonja magával a boldogságot.Tudatos tervezés nélkül kisebb az esély a feltöltődésre. |
Noha valóban az is tud pihentető lenni, ha délután alszom egy órát vagy kiszakadok nyáron a munkahelyről egy hétre, de minőségi különbség tud lenni nyaralás és nyaralás között. Pszichológiai értelemben a pihenés, szabadságolás csökkenti a szervezet stressz-szintjét és növeli az elégedettség érzését, de magát az esetleges kedélybetegségből fakadó negatív érzéseket nem tudja eltüntetni, maximum enyhíteni, de azok újra felerősödnek, ha az ember visszatér a hétköznapi megszokott életbe.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...767778...116