Információk, érdekességek

Kié a felelősség?

2016. június 27.

A személyes felelősségvállalás és a testtel folytatott kommunikáció szerepe az egészség megőrzésében.

Az egészségügyi rendszer – a fejlett nyugati országokban szinte kivétel nélkül – óriási kihívásokkal küzd, fenntartása extrém terheket ró a társadalomra, miközben hatékonyságát egyre többen kérdőjelezik meg. Ma már nem kétséges, hogy a nyugati orvoslás – vitathatatlan érdemei mellett – nem mindenki számára és nem minden egészségi problémára kínál megnyugtató választ. A zömmel sebészeti és kémiai megoldásokra épülő ellátás sokak számára nem kielégítő, sőt, nem egy esetben visszatetsző, akár félelmetes is. Ahelyett, hogy teljes egészében rábíznák magukat egy fehérköpenyes szakember tekintélyére, sokan saját maguk keresik és próbálgatják a működő megoldásokat. És ha ezt sikerül hatásos és adekvát módon tenni, az végül is előnyös mind a személy, mind az ellátó rendszer számára, amely ezáltal tehermentesítéshez jut.

Felvállalni, de hogyan?

Gyakran felmerülő kérdés, hogy gyógyszer-fogyasztási kultúra és a tekintélyelvű egészségügyi rendszer függővé, kiszolgáltatottá és felelőtlenné teszi-e az embereket saját egészségük megőrzésével és helyreállításával kapcsolatban. Ha ez bizonyos mértékig valós probléma, a megoldás nem lehet más, mint erősíteni a „radikális öngondoskodás” formáit, segíteni az egyéni jóllétért való személyes felelősségvállalást.

Szemléletet, módszert, eszközöket adni az emberek kezébe, melyekkel nagyobb mértékben tudják kézben tartani saját testi-lelki egészségük alakulását.     
Mivel – a szociológiai kutatások szerint – az emberek hajlamosak sok időt eltölteni a környezetük, a politika, a világ kritizálásával, és a pozitív változásokra való tétlen várakozással, hasznos lenne egyre több emberrel megértetni és megtapasztaltatni a gyakorlatban, hogy az egészség, a boldogság, a lelki béke vágyott állapotait sokkal könnyebb elérni, ha belül, önmagukban kezdik a változtatást.
A felelősség teljes körű felvállalása és az ehhez kötődő proaktivitás viszonylag ritka, ám annál hasznosabb jelenség az egészségmegőrzés és a gyógyulás folyamatában.


Rakd helyre a gerinced!

2016. június 25.

Szétmegy a derekad, rendszeresen beáll a nyakad, a lapockák alá is kisugárzó fájdalom kínoz? A mondás szerint kétféle ember van: akinek már van gerincproblémája, és akinek még nincs, de lesz. Néhány tartásjavító trükkel azonban már sokat tehetsz azért, hogy a napi munka során megelőzd a panaszok súlyosbodását. A változás pedig szó szerint a fejeddel kezdődik.

Amikor gerincproblémáról beszélünk, akkor legtöbbször csak a gerincoszlopunk vonalában gondolkodunk. A lábfejünk, a lábszárunk, törzsünk, a fejtartásunk viszont (izmaink mellett) ugyanúgy hozzájárulnak mozgásunkhoz. Minden kis „lifegő alkatrészünk” egy-egy fogaskerék a gépezetben, amit úgy hívunk, mozgásszervrendszer. Ez a rendszer pont olyan, mint egy legjobb minőségű alapanyagokból összeállított, stabil, biztonságos autó. Hosszú-hosszú évekig képes szállítani bárhová, ha rendeltetésszerűen használod. De ha nem vigyázol rá, belehajtasz egy kátyúba, itt-ott lekopik, sérül valami. Az autó még így is visz, de a sérült alkatrész koptat egy vele érintkező, korábban hibátlan alkatrészt is. A végén pedig már teljesen mindegy, hogy a csapágy, a kerék vagy elektronikai probléma miatt vannak gondok a kocsival – gondok vannak, és Te csak ezt érzékeled.


Sztívia - a XXI. század cukra

2016. május 11.

Sztívia, a természetes édesítőszer.Szeptember közepén táplálkozástudományi és egészségügyi szakértők nemzetközi csoportja kongresszust tartott a sztíviáról Spanyolországban. A sztíviát évszázadok óta fogyasztják természetes eredetű édesítőszerként. Ma már a nagy tisztaságú sztívialevél kivonatot használja az élelmiszeripar, élelmiszerekben és italokban egyaránt megtalálható szerte a világon. 

A sztívia növény Dél-Amerikából származik, ahol több mint 200 évvel ezelőtt először az őslakosok fogyasztották, akik a növény leveleit használták italok édesítésére, vagy egyszerűen csak édes íze miatt rágták a leveleket.

Ma a sztívia világszerte több ezer élelmiszerben és italban lelhető fel. A sztívia növény levelei természetes módon édesek. Nagy tisztaságú sztívia kivonat előállításához a növényben található édes anyagokat oly módon nyerik ki, hogy a szárított leveleket vízbe (vagy pl. teába) áztatják, majd a legjobb ízű édes összetevőket – a szteviol-glikozidokat – kiválasztják és tisztítják. A nagy tisztaságú sztívialevél kivonat az élelmiszerek és italok széles skálájában megtalálható.


Kertészkedés – ízületkímélő módon

2016. április 30.

A kerti munka nem csupán fárasztó, de az ízületeket is rendkívül megterheli. Korosztálytól függetlenül fokozottan így van ez tavasz elején, a téli pihenő után. Akinek porckopása vagy ízületi fájdalmai vannak, különösen megterhelőnek érezheti az első pár napot. 

Kertészkedés Tavasz kezdetén felkészülünk a kertészkedésre, majd nagy elánnal nekilátunk a munkálatoknak, közben rengeteget térdelünk, hajolunk, görnyedünk, sokat vagyunk egyhelyben. Másnap pedig az izomláztól, megerőltetéstől alig bírunk megmozdulni.

Leggyakoribb panaszok kertészkedés után:

  • derékfájdalom,
  • térdfájdalom,
  • csípőfájdalom,
  • izomhúzódás,
  • izomgörcs,
  • túlerőltetés,
  • ízületi merevség.

A kerti munkákból adódó panaszok hátterében leggyakrabban izomhúzódás, izomgörcs, a csigolyaközti porckorong elváltozása, valamint a kisízületek (a gerincben a csigolyákat összekötő ízületek) kopása állhat. Az izomhúzódást az izmok tartós statikus terhelése eredményezi. A problémát leggyakrabban túlerőltetés, gyakori helytelen emelési technika illetve egy rossz mozdulat váltja ki. Mindezek következtében az ideggyökre nyomó hatás is kialakulhat, amely a csípőbe, fartájékra, combba kisugárzó fájdalmat okozhat. Húzódás bármely izomnál felléphet, ám kertészkedés közben főleg a deréktáji terület érintett. A fájdalom az enyhétől a kínzóig terjedhet, gyakran izommerevséggel, mozgásbeszűküléssel jár. A kertészkedés során a derékfájdalom kialakulásában gyakori okként szerepel a hideg hatás, a deréktáji izomzat megfázása, amelynek elkerülésére réteges, derekat védő öltözködés ajánlott.


Az Egészség és Bőség elfogadásának összefüggései

2016. április 27.

A kvantumszemlélet egyik alapvető felfedezése: "Az Egészség és Bőség érzete minden pillanatban átélhető." Miért fontos ez? Azért, mert amit az elme el tud képzelni, át tud érezni, s képes elhinni, azt meg is fogja teremteni. Még akkor is, ha a fizikai szinten pillanatnyilag még nem manifesztálódott. Minden emberi elme egy eszköz, mely rendelkezik a sokat emlegetett teremtő erővel. Azonban legtöbbször az eszköz önműködővé válik, s az használja öntudatlanul gazdáját. Hogyan lehet visszavenni az irányítást, s az elmét rendeltetésének megfelelően használni? Hogyan lehet egészségben és bőségben élni?

Ahogy lelkileg érettebbé válik valaki, egyre tisztábban érzi, hogy az egészség, nem korlátozódik a pusztán a testi jóllétre. A lelki és szellemi harmónia, sőt a környezettel való békés együttműködés is része az egészséges életnek. Tehát azt is mondhatjuk, hogy az egészség a Siker és a Bőség alapja. Azonban a másik irányból is megközelíthetjük, a Siker és a Bőség érzete meg fogja teremteni az egészséget testi, lelki, és szellemi szinten egyaránt.

A kvantumszemlélet szerint Te magad hozod létre az érzékelési folyamatoddal a valóságodat. A meggyőződésed, hited, elképzelésed a világról óriási mértékben befolyásolja, hogy milyen is a valóság amiben élsz. Gondolj át. Miből is jönnek a meggyőződések? Elsősorban a tanult és átélt tapasztalataidból. Viszont ha pusztán ezekre hagyatkozik valaki, akkor sajnos az „önbeteljesítő jóslat”csapdájába eshet, amikor a meggyőződés és a tapasztalat önmagát erősíti. Ebből a körforgásból segít kiemelkedni az önfigyelés, és a tudatosság. 


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...798081...158