Információk, érdekességek

Így kell valóban helyesen ápolni a műfogsort!

2016. április 22.

Fogaink elvesztésével nem pusztán az evés és a beszéd válik nehézkessé, de megjelenésünk is csorbát szenved. Egy bizonyos mennyiségű fogvesztés esetén bizony előfordul, hogy nincs más lehetőségünk, mintsem a kivehető fogsor, protézis viselése. A műfogsort azonban nem elég megszokni, ami nem kis kihívás a beteg számára, viselése és ápolásra számos feladatot ró az érintettre. Miből is készül a műfogsor? A műfogsor speciális műanyagból készül, melyet szükség esetén fém részekkel kombinálnak. Mivel kiszáradva fennáll a deformálódás veszélye, mely hordását ellehetetleníti, ezért az első tudnivalónk, hogy a műfogsort mindig nedvesen kell tartani. Ha kivesszük szánkból, vízbe vagy speciális tisztítófolyadékba helyezve kell tárolni.

Új műfogsor viselésekor javasolják a fogorvosok, hogy még éjjel is hordjuk a műfogsort, s csupán tisztításkor vegyük ki, s a tapasztalataink függvényében fogorvosunkkal folyamatosan korrigáltathatjuk a műfogsort. Sor kerülhet korrekcióra, ha fájdalmasan töri az ínyt a műfogsor, viselése kellemetlenséggel jár. Ez esetben nem szabad nekiesni és saját kezűleg reszelgetni a fogsort, hanem vissza kell menni a kezelőorvoshoz. 

Protézisragasztó használatára általában csak a viselés megszokásának kezdeti időszakában van szükség, a későbbiekben elhagyható, különösképpen olyankor, ha megmaradt fogakra horgonyozható a műfogsor. A műfogsor rögzítő krém legnagyobb előnye az a pszichés biztonságérzet, mely megnyugtató a páciens számára. De további haszna is van a műfogsorrögzítő krémnek, mint a stabilitás és a rágóerő növelése, a nyálkahártya védelme a protézis okozta mechanikai sérülésektől, az ételmaradék protézis alá jutásának megakadályozása stb. 


Több vasat a kis vasgyúróknak, hogy okosak legyenek!

2016. április 05.

1-3 éves kisgyermekek nagyon kevés vasat esznek. Pedig a vas elengedhetetlen ahhoz, hogy nem csak naggyá, hanem okos felnőtté cseperedjenek. Tanulási nehézségek egy része kivédhető a vasban dús étrenddel.

Vashiány: gondok a suliban?

Az 1-3 éves gyermekek táplálkozásának egyik legnagyobb hiányossága az, hogy a szellemi fejlődéshez elengedhetetlen vas hiányzik az étrendjükből. A kicsik több mint 80 százaléka nem kapja meg a napi szükséges 8 mg mennyiséget, sőt háromból egy gyermek táplálkozása vashiányos, hiszen ennyien kapnak az ajánlott kritikus alsó határértéknél is kevesebb vasat. „Ez azért súlyos probléma, mert a vas hiánya befolyásolja a szellemi fejlődést, viselkedési zavarokat okozhat és állhat későbbi rossz iskolai teljesítmény hátterében is. Bár a vasszint utólagos kezeléssel helyreállítható, de a vashiány következményei visszafordíthatatlanok lehetnek. Egyetlen megoldás a csecsemő- illetve a kisdedkori vashiány megelőzése, mégpedig vasban dús étkezéssel” – magyarázza az okokat Dr. Zonda Igor gyermekorvos.

Rozsdás szög helyett

Az édesanyák számára a legnagyobb kihívást ma az jelentheti, hogyan állítsanak össze egy fejlődő szervezet igényeire szabott vasban dús étrendet, úgy, hogy ne lépjék túl a kicsik számára előírt kalóriamennyiséget. „Nagyanyáink rozsdás szögeket vertek az almába, hogy a szög vastartalma beleivódjon a gyümölcs húsába és a kisgyermek megkapja a szükséges mennyiségű ásványi anyagot. A tudomány túllépett ezeken a régi praktikákon: a vasat nagy mennyiségben tartalmazó zöldségek és húsok mellett érdemes vassal dúsított élelmiszereket kínálni a kicsiknek” – teszi hozzá Dr. Zonda.


Jól van a szíved? Menj biztosra!

2016. március 03.

Szívünk már az anyaméhben elkezd verni és egy percet sem pihen egészen halálunkig. Fontos, hogy vigyázzunk rá és megóvjuk egészségét. Ebben segíthet a szűrővizsgálat. Nem akarunk rossz hírt közölni, de a nők szíve valóban tovább maradhat egészséges, mint a férfiaké!

A szívvizsgálatok szükségességének gyakorisága attól függ, hogy páciensnek van-e már kialakult kardiológiai problémája vagy esetleg magas szív és érrendszeri (kardiovaszkuláris) kockázati osztályba tartozik. Sőt, e kockázat tekintetében az sem mindegy, a páciens melyik nemhez tartozik! 
„A 40 év feletti férfiak között gyakoribb a magas kardiovaszkuláris kockázat. Az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a zsíranyagcsere zavara, a dohányzás, de az alvási apnoe – alvási légzéskimaradás – is, mind kórosan befolyásolják a szív működését és drámaian növeli a kardiovaszkuláris kockázatot. Számukra létfontosságú lehet a rendszeres, minimum kétévenkénti kardiológiai szűrés.” - tudtuk meg Dr. Othmane Taha kardiológus főorvostól, az Ezüstfény Klinika szakértőjétől.


9 egészségvédő tipp januárra

2016. január 22.

A kínai öt elem tana szerint a tél a Víz elem uralma alatt áll. Teendők az egészségért januárban a hagyományos kínai orvoslási rendszer szerint.

Ne tévesszen meg bennünket a tetszhalott természet: csak úgy tűnik, mintha odakint meghalt volna minden, belül azonban komoly munka folyik. A természet, Földanya erőt gyűjt a következő ciklushoz, már a közelgő tavaszra készül titokban. Jól tesszük, ha mi is erőt gyűjtünk, megerősítjük a Víz elemhez tartozó szerveinket, a vesét és a húgyhólyagot.

A vese és a hólyag nemcsak a kiválasztásért és a vízháztartásért felelős szervek, a kínai orvoslásban ugyanis minden egyes szervünkhöz a klasszikus nyugati medicinából ismert feladatok mellett más egyéb funkciókat is társítanak. Az egyes szervek a kínai szemlélet szerint komplex funkciókörök, amelynek csak egy részét képezi az adott szerv "hagyományos" feladata.

A vese a kínai hagyomány szerint a születésünkkor kapott életenergiát is tárolja, így valójában az összes többi szerv és a teljes test megfelelő működése a vesék állapotától függ. Nem meglepő tehát, hogy a vesék energetizálása, karbantartása alapvető fontosságú. A vesék kormányozzák továbbá a nemi szervek működését, szétoszlatják a szervezetben a tüdőből érkező csit (életenergiát), de a vese uralja a hajat, a fogakat, fület (hallást) és a csontokat is.


Kicsivel az egészségért

2016. január 19.

"Túl macerás, bele se kezdek!" – adjuk fel egy kiegyensúlyozottabb életmódra való áttérés nulladik lépésénél. Pedig nem kell drasztikusan megváltoztatni étkezési szokásainkat azért, hogy egészségesebbek lehessünk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének 3 tippje remek kiindulópont lehet az új kezdethez. 

Valami régi, valami új

Ha szeretnénk egy kicsivel jobban érezni magunkat a bőrünkben, fittebbek, kiegyensúlyozottabbak akarunk lenni vagy megszabadulni egy-két plusz kilótól, nem kell az egész kamra tartalmát a kukába dobni, elég csupán, ha egy-két alapanyagot cserélünk valami újra. Például a hétvégi menüt készítsük barna rizsből vagy árpagyöngyből, a desszertekhez pedig használjunk zablisztet a hagyományos fehérliszt mellett, energiamentes édesítőszert és kevesebb cukrot. Egyszer-egyszer a túrós csuszában a hagyományos tésztát  lecserélhetjük durum- vagy tönköly tésztára. Bár látszólag nem túl nagy változás, mégis a gyorsan felszívódó szénhidrátokat lassan felszívódóval helyettesítettük, ami nem emeli meg hirtelen a vércukorszintünket, ezáltal könnyebb odafigyelni a mértékletes fogyasztásra.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...808182...158