Információk, érdekességek
A legmodernebb eljárások a lyukas fogak kezelésére
2015. november 07.
A lézerfény fogászati alkalmazása csupán pár évtizede kezdett elterjedni, de mára az egyik legkedveltebb technológia mind a fogorvok, mind a páciensek körében. A lézer egy energiában gazdag fényköteg, a fényhullámok frekvenciája és a lézer teljesítménye alapján különböző fajtáit különíthetjük el.
A mai modern fogászat területén a lézeres fogkezelés, mint fájdalommentes, érzéstelenítő injekció nélkül is elvégezhető eljárás van jelen, előnyeit mind a fogmentő, mind az esztétikai fogászat, mind a szájsebészeti beavatkozások terén hasznosítani tudjuk.
A lézerfény olyan helyeket is képes elérni, melyeket a hagyományos fogorvosi eszközökkel nem tudunk megközelíteni. Cikkünkben áttekintjük, hogyan van segítségünkre a lézeres fogászat szájüregi és fogbetegségek esetén, valamint kitérünk a szuvas fogak lézeres tömésére is.
Erre figyelj étkezéskor, hogy egészségesebb legyél
2015. augusztus 25.
Az én módszerem szempontjából 3 olyan fontos és fő faktora van az anyagcserének, ami befolyásolhatja, hogy mitől hízunk és romlik az egészségünk, vagy mit ehetünk meg nyugodtan még akkor is, ha esetleg arról azt mondják sokan, hogy egészségtelen.
Ez a 3 dolog:
- a táplálkozási típus
- a hormontípus
- a vércsoport
A táplálkozási típusunk jelenti azt, hogy fehérje- vagy szénhidráttípusba tartozunk-e.
A hormontípusunk pedig azt, hogy milyen az alakunk, hogy mitől hízunk, hova hízunk és miket kívánunk.
A vércsoportunk figyelembevételével pedig finomra lehet hangolni az előző kettőt.
Így hat a meleg idő a vérnyomásra
2015. augusztus 22.
Az időjárás hatása a vérnyomásra és az erekre
A tartós, nagy melegek a közhiedelemmel ellentétben nem emelik meg a vérnyomást, épp ellenkezőleg, csökkentik azt. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy a vérnyomás gondokkal küzdők fellélegezhetnek, hiszen ingadozó, vagy alacsony vérnyomás esetében a nagy meleg rosszulléttel és ájulással is járhat. Amennyiben úgy érzi, szédeleg, és el fog ájulni, akkor feküdjön a földre, és a lábait polcolja fel magasra, megkönnyítve a vér áramlását az agy felé. Ugyanígy, ha ájult emberen szeretne segíteni, akkor a lábait emelje a test vonala fölé!
Nem árt, ha tudunk róla, hogy bizonyos készítmények fényérzékenységet okozhatnak, és a nem megfelelően tárolt gyógyszerek a nyári hőségben hatástalanná válhatnak. |
Természetesen magas vérnyomás betegség esetén is kitágulnak a vérerek a hő hatására, ám a hipertóniásoknál az érfal nem elég rugalmas az ilyen tágulásokhoz, így nem tudja követni a hőség miatti ideális állapotot, ráadásul a nagy tágulat miatt életbe léphet egy olyan szabályozás, reflex, ami védekezésképpen érösszehúzódást indít el- mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.
A jó levegő gyógyít
2015. augusztus 11.
A gyakori légúti hurutokkal küszködő óvodáskorú gyermekek szüleit egész évben biztatom: ha tehetik, utazzanak nyáron a tengerpartra. Továbbá a hegyi levegő is nagyon jótékony lehet a városi zsúfoltságban élők számára.
Ha végigküzdöttük az ősztől tavaszig tartó vissza-visszatérő náthával és köhögéssel eltelt időszakot, akkor a nyári szezonban – még ha rövid időre is – de vigyük jó levegőre a gyermeket.
Így gyógyít a tengeri levegő
Régi tapasztalat, hogy a tengerpart közelében a kristálytiszta, páradús, sós levegő, a szikrázó napfény, a meleg, homokos tengerpart, a hullámzó víztömeg együttesen a légúti bajok gyógyulását eredményezi.
A mediterrán népek számára a tenger gyógyító ereje teljesen természetes.
A tenger közelében a párolgás és a hullámzás következtében kialakult sós levegő valóban gyógyhatású, hasonlóan a természetes sóbarlangokhoz. Aki csak teheti, még az idősebb emberek is nagyon tisztelik a tenger gyógyító erejét és élnek is vele. Idős olasz barátunk naponta úszik a tengerben, legalább délután, amikor már enyhül az idő is, az orrát a jógikhoz hasonlóan átöblíti a kristálytiszta, hűvös tengervízzel.
Vitaminszükségletünk évszaktól és életkortól függően
2015. július 25.
A XX. század elején felismerték, hogy az egészséges táplálkozás nem csupán a megfelelő kalóriatartalmú élelmiszerek fogyasztását jelenti, hanem egészségünk megőrzéséhez bizonyos mikronutriensek (vitaminok, ásványi anyagok) kellő mennyiségű biztosítására is szükség van. Ma már jól ismertek az egyes vitaminok hiányának és túlzott mennyiségű alkalmazásának következményei is, azonban a vitaminok megfelelő dozírozása máig viták tárgyát képezi. Mit és mennyit szedjünk életkorunktól, egészségi állapotunktól vagy éppen az aktuális évszaktól függően? Van-e relevanciája a megadózisú vitaminkészítmények alkalmazásának, illetve számolnunk kell-e túladagolással kapcsolatos veszélyekkel?
C-vitamin a megfázás kezelésében – Tévhit vagy igazolt terápia?
A C-vitamin a legismertebb hatóanyagok egyike, amelyet sokan jól bevált házi praktikaként emlegetnek a megfázás megelőzésében és kezelésében. Számos erre irányuló vizsgálat szerint az aszkorbinsav közvetve valóban szerepet játszhat a megfázás terápiájában, azonban a vegyület esszenciális voltát elsősorban antioxidáns tulajdonságának és kollagénszintézisben betöltött szerepének köszönheti. Ennek ellenére mára már a megfázás tüneteinek kezelése és a C-vitamin alkalmazása teljesen összefonódott a köztudatban.
Tény, hogy a C-vitamin – hozzájárulva az egyes fehérvérsejttípusok élettani funkciójához – valóban szükséges az immunrendszer kielégítő működéséhez, azonban jelenlegi ismereteink szerint a megelőzési és a terápiás céllal szedett C vitamin sincs jelentősen kedvező hatással a megfázásos betegségek előfordulási gyakoriságára, súlyosságára és időtartamára sem. Jóllehet a nagy dózisú C-vitamin-fogyasztással kapcsolatban ismertek kedvező tapasztalatok, azonban ezt a jótékony hatást meggyőző vizsgálatokkal kellene alátámasztani, hogy a jövőben ez az ismeret a napi terápiás gyakorlat során is alkalmazhatóvá váljon.
Így kijelenthető, hogy a C-vitamin beviteli forrásául szolgáló számos jól ismert zöldség, gyümölcs (paprika, citrom, narancs, csipkebogyó, alma) biztosítja a felnőttek számára ajánlott napi 75–90 mg C-vitamin bevitelét, ugyanakkor az alternatív vitaminterápia hívei által egyre inkább népszerűsített több grammos C-vitamin fogyasztását semmilyen tudományos érv nem igazolja.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...828384...158