Információk, érdekességek

Mivel oltsuk a szomjat?

2014. június 23.

szomjAz emberi szervezet számára legideálisabb folyadék a tiszta víz, mely kiválóan oltja a szomjúságot és hatékonyan fedezi a szervezet folyadékszükségletét.
Legegészségesebb a forrásvíz, de a jó minőségű vezetékes víz is megfelelő. Kánikulában, a kiizzadt ásványi anyagok pótlása céljából célszerűbb ásványvizet fogyasztani.

Az ásványvizek a csapvízhez felhasznált felületi vizektől eltérő vízátadó rétegből származnak, s a helyi adottságoknak, a talajok kőzeteinek megfelelő ásványtartalommal, oldott sóval és gázokkal rendelkeznek. Magyarország gazdag ásványvizekben, van miből válogatni, és kell is cserélgetni innivalónkat, mert a különböző ásványvizeknek nemcsak ásványianyag-tartalma, hanem származási helyétől függően íze is más és más. Mindennapi fogyasztásra a szénsavmentes és az ásványi anyagokat alacsony koncentrációban tartalmazó ásványvíz ajánlott.

Az üdítőitalok élvezete rövid ideig a szomjúság csökkenésének érzetét keltik, de cukor- és adalékanyag-tartalmuk miatt hosszabb távon fokozzák azt és egyre többet iszogatva hidratálás helyett, hízást okoznak. Szomjoltó a friss gyümölcslé, a tea, a citromos limonádé, és a hideg gyümölcs vagy zöldségleves.


Egy rossz munkahelyre az egészsége is rámehet

2014. június 10.

ossz munkahelyEgy nemrégiben készült tanulmányban bebizonyították, hogy a stressz lényegesen megnöveli a vérnyomás értékét. Hogy pontosan milyen folyamatok mennek végbe ekkor a szervezetben, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő magas vérnyomás specialista beszélt, aki néhány életmódbeli tanáccsal is szolgált. 

A stressz hatása az erekre

A stressz az élet természetes velejárója, ám nagy mennyiségben, ha nem is közvetlenül, de közvetetten könnyen egészségügyi problémákhoz vezethet. Felléphet hatására többek között szívritmuszavar, mellkasi fájdalom, illetve magas vérnyomás. Ennek oka, hogy stresszhelyzetben a szervezet stressz hormonokat – kortizol, adrenalin- szabadít fel, melynek hatására a szív gyorsabban ver, az erek pedig összehúzódnak, hogy a test centrumába minél több vér jusson minél gyorsabban. Ez átmenetileg vérnyomás-emelkedést okoz, ám jó esetben a stresszhelyzet elmúltával az érték normalizálódik.

A probléma azonban az, hogy a mai rohanó világban, a munkahelyen lévő egyre nagyobb teljesítménykényszer miatt a stressz szinte folyamatosan jelen van az ember életében, és sokaknál krónikus stressz lép fel. Ebben az esetben a szervezet fokozott üzemmódra kapcsol, így nagyobb eséllyel alakul ki magasvérnyomás betegség, mivel nincs lehetősége a vérnyomásnak hosszabb távra normalizálódni. Ennek hatására az erek fala tartósan megfeszül, így az egy idő után veszít rugalmasságából.


Megpróbáljuk? Tippek a stresszmentesebb élethez - 4.

2014. június 07.

Belevetettük magunkat újból a stresszes hétköznapokba? Nem feltétlenül kell így lennie. Saját gondolatvilágunkat áthangolva sokat tehetünk a nyugodtabb életért. Sorozatunk ehhez ad segítséget. 

 „Nem tudok korán szabadulni az irodából, és rendszerint későn érek haza. Addigra tele vagyok feszültséggel…”

Jó tanács:

Jelen esetben, ha eltekintünk a karrier-építés kényszerétől, vegyünk számba további magyarázatokat erre a magatartásra. Egyeseknek például szükségük van arra, hogy nap, mint nap túlhajtsák magukat a szakmában, ezzel eltávolodva magánéleti problémáiktól. Emellett a túlzott munkahelyi aktivitás összefügghet azzal a vélekedéssel is, hogy mindig többet és jobban kell teljesíteni ahhoz, hogy elfogadják őket. Mintha az értékítélet róluk csak a teljesítményüktől függne… Általában nem erről van szó, és ebből eredhet az ön elégedetlensége, feszültsége is. Fontos tehát számba vennie, hogy ennek a helyzetnek melyek a jótékony hatásai, és mennyi a kényszer benne. És ha negatív irányba billen a mérleg, határozza el, hogy változtat eddigi gyakorlatán a munkában, nem válik függővé tőle, és megtalálja a helyes egyensúlyt.


Megpróbáljuk? Tippek a stresszmentesebb élethez 3.

2014. június 07.

stresszes hétköznapokBelevetettük magunkat a stresszes hétköznapokba? Nem feltétlenül kell így lennie. Saját gondolatvilágunkat áthangolva sokat tehetünk a nyugodtabb életért. Sorozatunk ehhez ad segítséget.

  • „Nehezemre esik visszautasítani egy meghívást. Pedig sokszor szeretnék otthon maradni, és pihenni.”

Jó tanács:
Tegye fel magának a kérdést: „Milyen okokra vezethető vissza, hogy nem tudok kitérni előle, ha meghívnak valahová? Igényem van valójában arra, hogy eleget tegyek minden meghívásnak, mert akkor az történik, amit elvárnak tőlem?” Valószínűleg ez utóbbi tartozik a fő okok közé, de törekedjék arra, hogy ne a másoknak való megfelelést tartsa szem előtt mindenekfelett.  Legközelebb mindenképp tegye mérlegre: a pihenésre van-e nagyobb szüksége, vagy arra az érzésre, hogy elégedett önnel a környezete – és aszerint döntsön!

  • „Azt szeretem, ha tökéletes rendben van a lakás, minden ragyog otthon - így szüntelenül csak rendet teszek és takarítok.”

Megpróbáljuk? - Tippek a stresszmentesebb élethez 2.

2014. június 06.

Stresszcsökkentő Hol van már az ünnepi jókedvet, derűt és pihenést? Belevetettük magunkat újból a stresszes hétköznapokba? Nem feltétlenül kell így lennie. Saját gondolatvilágunkat áthangolva sokat tehetünk a nyugodtabb életért. Sorozatunk ehhez ad segítséget.

Soha nem árasztott el minket annyi információ, feladat, kötelezettség, és az azokból adódó stressz, a megnövekedett elvárások folytán, mint napjainkban. Annak érdekében, hogy jobban teljesítsünk és könnyebb legyen az életünk, vajon miért nem sikerül csökkentenünk a feszültséget? – kérdezik a pszichológusok. Sokaknak a munkájuk és a családjuk körüli teendők miatt szinte egy percük sem jut arra, amit igazán csinálni szeretnének.
 
Hogyan változtassunk életvitelünkön?
Személyiségfejlesztő szakemberek segítségével állítottuk össze életünk átszervezésével kapcsolatos, feszültségcsökkentő javaslatainkat.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...919293...158