Információk, érdekességek

5 érdekesség az ádámcsutkáról

2023. január 23.

Miért épp a serdülőkor környékén jelenik meg? Mi köze a hangképzéshez, jelenthet-e kóros elváltozást a mérete? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát az ádámcsutka szerepéről kérdeztük.

Fotó: 123rf.comCsak a férfiaknak van?

Az ádámcsutka a legnagyobb gégeporc, két egymással szöget bezáró porclemezből áll. A gége lágyrészeit és a hangszalagokat védi. Férfiaknál és nőknél egyaránt megtalálható. A serdülőkorig mindkét nemnél alig látható, ám a tesztoszteron szint növekedése miatt fiúknál a mérete megnő.

Mit jelent a mérete?

Az, hogy kinél mennyire kiugró a mérete, leginkább alkati kérdés. Élettani szempontból lényegtelen, hogy kisebb vagy nagyobb. Befolyásolja viszont a hangképzést. Akinek nagyobb az ádámcsutkája, a hangja is mélyebb. Ez igaz, nők esetében is.

Betegséget jelezhet?

Ha megváltozik az ádámcsutka mérete, alakja az jelezhet bizonyos betegségeket. Nem az életkorral és hormonális változásokkal járó, természetes növekedésre gondolunk, hanem a látszólag minden ok nélkül bekövetkező méret változásra. Ha ilyet tapasztalunk, feltételül forduljunk orvoshoz! Az ádámcsutka megnagyobbodása vagy duzzanata bekövetkezhet gége porc- gyulladás vagy sérülés esetén, de jelezhet gége vagy pajzsmirigy daganatot is.

Műtéttel alakítani lehet?

Igen, ha esztétikai okokból nem vagyunk megelégedve az ádámcsutka méretével, akkor műtéttel kisebbíteni, sőt megnagyobbítani is lehet. Ilyenkor a felesleges porcréteget eltávolítják, vagy egyéb testrészekről vett porccal pótolják, hogy a kívánt nagyságot elérjék.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha az ádámcsutka mérete látszólag minden ok nélkül megnő vagy a környéke duzzadttá válik, akkor mindenképp. Figyelmet érdemel ugyanakkor az is, ha a mérete a serdülőkor környékén sem változik jelentősen, illetve ezzel együtt – vagy akár ettől függetlenül – a kamasz fiú mutálása sem zajlik le a 17. életév környékéig.


Mit csinálhat két nő a wc-ben?

2023. január 20.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Vannak dolgok, amiket a nők kifejezetten szeretnek együtt csinálni. Például kettesben meglátogatni az illemhelyet. De miért?  

A nagy titok
A férfiak persze nevetve legyintenek ezekre, mondván: ezek csak véletlen egybeesések, vagy női hülyeségek, kérem. Ne tulajdonítsunk már ekkora jelentőséget ilyesfajta női csacskaságoknak. Bár valószínűleg sokuk fantáziáját begyújtja azért a kérdés: mi történhet például az illemhely zárt falain belül két nő között?

Nos, nem kell semmi pikánsra gondolni.

A közös wc-re járás motivációi egyébként is szerteágazóak. Először is, egyedül megközelíteni a toalettet némelykor felelőtlennek tűnik, hiszen egy magányos nő a székek és asztalok labirintusában bóklászva könnyen válhat kósza férfitekintetek és kéretlen szavak céltáblájává. Egy barátnővel felszerelkezve azonban máris bátrabban vesszük az akadályokat. Olyan ez, mint a napi smink. Ahogy felkerül az arcra, máris egyfajta védőpajzsként funkcionál.

Ráadásul a magukon könnyíteni szándékozók hosszú sorát is könnyebb kivárni, ha van kivel beszélgetni, és közösen elviselni a kritikus női pillantások egész garmadáját.

De lépjünk tovább.

Mire jó még a toelett-társ?
Egy ízig-vérig nő teljes menetfelszerelésben közelíti meg a célpontot, így táskák, kabátok és egyéb kiegészítők hadát hurcolja magával- ezek biztonságos elhelyezése és őrzése is alkalmi kísérőnk feladatává válik, mint ahogy a kilincs nélküli ajtó előtti strázsálás is.

A férfiak bizonyára nem ismerik az idegen wc-k kellemetlen velejáróit. Egy kilincs nélküli ajtó ugyanis kissé megnehezíti a wc funkcionális és nyugodt használatát. Az őrző-védő társ jelenléte azonban megnyugtatja a női lelket, aki nem hajszolja bele magát őrült kapkodásba a „rányitók” miatt.

De vannak itt jóval fontosabb szempontok is.


Miért értjük félre egymást?

2023. január 14.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A férfi és a női kommunikáció igen jelentősen eltér egymástól, s ez félreértések tömegét okozza a két nem kapcsolatában. Ha nem ismerjük és nem értjük a két nem közti alapvető kommunikációs különbségeket, akkor a másik szavainak, tetteinek gesztusainak megítélésében óhatatlanul magunkból indulunk ki, és ez félreértelmezéshez, sőt, olykor végzetes, a kapcsolat sorsát megpecsételő félreértésekhez vezethet. A nők kommunikációs készségei meghaladják a férfiakét. Korábban tanulnak meg beszélni, gyakran olvasni is. Jobbak a helyesírásban, könnyebben tanulnak idegen nyelveket. Ezek az eltérések természetesen különböző kommunikációs módhoz is vezetnek. Sőt: a beszéd célja is gyakran különböző.  

A férfi, amikor beszél tényeket közöl, ügyet intéz, tájékozódik. A nő a beszéd segítségével teremt és ápol kapcsolatokat, számára tehát a beszéd testesíti meg magát a köteléket. A férfiak gondolkodása, közlései lényegretörők, megoldás-orientáltak. A nő sokkal több oldalról járja körül a problémát. Saját érzései, gondolatai számos esetben akkor öltenek igazán testet, amikor beszél róluk. Ezzel szemben a férfi – mielőtt szavait kimondaná – általában pontosan tudja, mi az, amit közölni akar. Ezért gyakran vádolja felesleges szószaporítással, "locsogással" a nőt. Számtalanszor hangzik el: "Nem tudnád rövidebbre fogni? Mikor térsz már a lényegre?"

A kérdés persze az, hogy mi a "lényeg". A férfi számára a tények, a feladat, az eredmény, a megoldás. A nő számára legalább ilyen fontos – ha ugyan nem fontosabb – a tények, események mögötti érzelmi háttér, a motiváció, illetve az a folyamat ami a megoldáshoz eljuttat. A nők többet látnak, hallanak, érzékelnek, vagyis többet észlelnek a világból. Éppen ezért többet is akarnak közölni a másikkal.

Nyelvészek is vizsgálták a férfi és női kommunikáció jellemzőit. Azt találták, hogy a férfiak jelentősen több főnevet, a nők pedig több jelzőt és több igét használtak. A férfinak a mi? a mit? – esetleg még a mikor? és a hol? a fontos. A nőknek gyakran mindennél fontosabb a miért? és a hogyan? A férfiak a főnevekkel írják le a tényeket, a nők a jelzőkkel minősítik azokat, az igék pedig a tények közti folyamatokat jellemzik. Fizikai hasonlattal élve azt is mondhatnánk (bár ez egy kissé túl tudományosan hangzik), hogy a férfiak kommunikációja részecske-, a nőké pedig hullámtermészetű.

A férfi és a nő nemcsak másképpen beszél, de máshogyan is figyel. A nő mimikájával, taglejtésével követi beszélőpartnere mondanivalóját, sőt tükrözi annak érzelmeit. Belekérdez, megismétel egy-egy szót, egyetértő, együttérző megjegyzéseket fűz a hallottakhoz. A férfi arca – ha feszülten figyel – általában rezzenéstelen, nem tükröződnek rajta érzelmek. Odafordulását mindössze egy-egy apró biccentés, dörmögés, hümmögés jelzi. A másik lehetőség, hogy minduntalan közbekérdez, illetve elmondja, hogy a nőnek mit kellene (kellett volna) tenni.


Lásd színesebben a januárt!

2023. január 13.

Télen kevesebb a napsütés, ami megemeli az endorfint a vérben, ami elősegíti az örömszint növekedését. Ilyenkor szürkébbnek látunk mindent. Persze nem csak télen kerülhetünk tompa hangulatba. Erre az esetre jól tud jönni egy kis segítség az örömszint emeléséhez.  

Az északi népeknél a kevés napfény miatt bizonyítottan sokkal jellemzőbb az alkoholizmus és a depresszió. Ha a hangulatunk szürkébe fordul, jól jöhet a szolárium, vagy a szauna. Erre az esetre szoktuk alkalmazni a kineziológia eszköztárából az elemlámpát, mellyel a 3. szemünket világítjuk meg. A két szemöldökünk között elhelyezkedő 3. szemünk mögött található agyunkban a hipofízis, mely a világban lévő fény érzékeléséért, a szorongás elűzéséért és az örömszint fenntartásáért is felelős többek között.

Már nem zavar…
Az alábbi mondatok egy kedves kliensem szájából hangzottak el. Hol vagyok én, hogy ne látom a szeretetet az életben? Honnan nézem a világot, hogy nem látom? Honnan nézem, hogy olyan fátyolos, mintha az egészet egy felhőn át nézném. S tompa kábulattal kérdezem. Vajon mi végre ez az egész? Már megszoktam a világ hidegségét, apatikus közönyét. Régóta nem látom, és mindig próbálkozom kimászni ebből a szürke veremből. Egy idő után már nem fáj, nincs bennem égető érzés, hogy kijöjjek ebből, hogy az élet színeit lássam. Már nem is érdekel.

Az életfeladat-terapeuta válaszol
Először is el kell fogadni a tényt, hogy most éppen nem látom, hogy vannak színek, mert a szürke fátyol erősebb, elhomályosítja a színeket. Fel kell tenni a kérdést, talán valamit nem veszek észre? Kell, hogy legyen valami. Valami több. Először is, ez az apatikus állapot sem más, mint egy szorongás vagy düh érzés. A vonatunk innen bármikor mehet tovább. Ezt fontos tudatosítani. De mitől lesz minden olyan szürke? Mitől nem látjuk a színeket?

A kineziológus válaszol
A szürke egy szín. Hagyományosan kapcsolódik az unalomhoz, az apátiához. Amihez nem szoktuk magától értetődően kapcsolni, az a reménytelenség és az elfojtott düh érzése a tehetetlenség miatt. Ha felmerül valakiben a depresszív hangulat, egy tapasztalt terapeutában azonnal felsejlik, hogy itt bizony jól bebugyolált haragról van szó. Érdemes ilyenkor feltenni magunknak a kérdést, hogy mikor éltünk át nagy csalódást legutóbb az életünkben és miért.


Tél a lakásban

2023. január 10.

Hogyan gondozzuk szobanövényeinket télen? Milyen dísznövényeket vehetünk, amelyek a hideg hónapokban virágoznak? A növények mellett mi mindennel tehetjük lakásunkat kellemessé, otthonossá? Hogyan varázsolhatunk melegséget a szobákba?  

Több éve gondozott, régi szobanövényeinket a téli hónapokban havonta egyszer langyos vízzel zuhanyoztassuk le, a nagyobbaknak csak mossuk le a leveleit. Kéthetente tápoldatos vízzel locsoljuk meg őket, és a száraz leveleiket rendszeresen szedjük le. Ügyeljünk rá, hogy a nagyobb fényigényű növényeink az ablakhoz közelebb kapjanak helyet, ha nem tudjuk szobánkat átrendezni, akkor a természetes fény egy részét az esti órákban halogén lámpával próbáljuk pótolni.

A panellakások száraz levegője kifejezetten ártalmas a szobanövényekre, csak néhány dísznövény tűri ezt a klímát. A száraz levegőt a radiátorra tehető párologtatóval, vagy erre a célra fejlesztett párologtató géppel tehetjük magunk és növényeink számára is elfogadhatóbbá.

A száraz levegőt tűrő növényeinket – mint például a szcindapszuszt (Epipremnum aureum), vagy a zebrapletykát (Zebrina pendula) – is gyakrabban locsoljuk, két-három naponta pedig permetezzük leveleiket. A szcindapszusz egy léggyökeres liánnövény, szárainak hossza akár a 2 m-es hosszúságot is elérheti, olykor meg is haladhatja. Ajánlatos mohakaróra futtatni vagy függőkosárba, falitartóba helyezni. A hajtáscsúcsok lecsípésével bokor alakúra nevelhetjük. Óvjuk a huzattól. Leveleit szabálytalan alakú, sárga mintázatok tarkítják. A zebrapletyka nagyon dekoratív növény, hosszanti, bordó levelei viszonylag kicsik, selymes szõrökkel fedettek. A levelek fonákja sötétvörös színû. Tavasszal és õsszel lilás virágokat hoz a hajtás végén. Függőkosárba téve mutat a legjobban.

Sokak kedvenc téli növénye a mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima), mely november-decemberben lep meg bennünket szép piros leveleivel. Karácsony után azonban egyre rosszabb állapotba kerülhet, ha nem gondozzuk, levelei hervadni, hullani kezdenek, és szép lassan felkopaszodik a növény. Mindez akkor történhet, ha nagyon meleg, sötét szobában van és gyakran kiszárítjuk a földjét. A legjobb, ha 18-20 C-os hõmérsékleten tartjuk és földjét állandóan nyirkosan hagyjuk. Ha elég ügyesek és türelmesek vagyunk, több év alatt akár 1 méteres növényt is nevelhetünk belõle. Mindezt hogyan érhetjük el? Amikor a levelek felett található sárga virágok elnyíltak, s a színes levelek is kezdenek fakulni, a növényt vágjuk vissza 5-8 cm-re. Tegyük 15 C körüli hõmérsékletû helyiségbe, s tartsuk szárazon. Áprilisban ültessük nagyobb cserépbe, ’B’ típusú földbe, öntözzük rendszeresen. A mikulásvirág rövidnappalos növény, ami azt jelenti, hogy csak akkor virágzik, illetve akkor hozza színes leveleit, ha a nappalok rövidebbek, mint az éjszakák. A karácsonyi kivirágoztatáshoz ezt mesterségesen kell elérnünk. Szeptembertől úgy kell elhelyezni a növényt, hogy körülbelül két hónapon keresztül csak 10-12 órán keresztül kapjon fényt. Ezt megoldhatjuk egy papírdobozzal is. Tegyük bele a növényt, s minden nap reggel 7 órakor nyissuk ki a doboz tetejét, s este 7-9 óra között zárjuk be. Vigyázzunk! A lámpafény is fénynek számít. Ha mindez nagyon macerásnak tûnik, tekintsük növényünket ’egytélinek’, s jövő karácsonykor vegyünk újat.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...464748...469