Információk, érdekességek
Fogmosási ABC
2014. augusztus 25.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a napi kétszeri, megfelelő technikával végzett, alapos fogmosás megfelelő védelmet ad. Azonban nem szabad megfeledkeznünk az étkezések közötti egyéb lehetőségekről sem a szájápolással kapcsolatban, hisz a szájüregi pH értékünk folyamatosan ingadozik, és ez legalább annyira roncsolja a fogakat, mint a nem megfelelő fogtisztítás. Ezért a fogorvosok az étkezések között a cukormentes rágógumik használatát javasolják, hisz a rágózás hatására fokozódik a nyáltermelés, ami hozzásegít a fogakon képződött savas plakk semlegesítéséhez, és tisztítja a fogakat. Szintén fontos, hogy a helyes szájhigiénia fenntartása és a fogak épségének megőrzése érdekében fogorvoshoz ne csak akkor menjünk, amikor panaszunk van, hanem legalább évente, a kor előrehaladtával pedig félévente. A szakember az ellenőrzés során felismeri a szájhigiéniával kapcsolatos problémákat, elvégzi a megfelelő kezelést, és tanácsokat ad a további károsodások megelőzése érdekében.
A szomorú tények
Nagyon sokszor találkozik a fogorvos vagy szájhigiénikus olyan pácienssel, aki elmondása szerint, naponta négyszer-ötször mos fogat, de a szájhigiéniája mégis rossz, tele van fogkővel és az ínye is gyulladt. Ennek az az oka, hogy Magyarországon az emberek jelentős része nincs tisztában a fogmosás szerepével és helyes technikájával sem. Nincs tudatában annak, hogy a legnehezebben megközelíthető fogközöket és az ínyszél környékét is alaposan meg kell tisztítani. Ezért fontos feladatunknak tartom, hogy mindenkit megtanítsunk a helyes fogmosás gyakorlatára és a fogköz tisztító eszközök használatára (fogselyem, fogköztisztító kefe) is.
„Olyan makacs a férjem, nem kezelteti magát...”
2014. augusztus 17.
„Menj el az orvoshoz! Voltál röntgenen? Rendesen szeded a gyógyszereidet?...” Előfordul, hogy hiába ismételgetjük a párunk egészségi állapotával, vagy gyógykezelésével kapcsolatos figyelmeztetéseket, ő nem hajlandó tudomást venni róluk, elhanyagolja magát. Igaz, olykor túlzásba visszük az aggódást, és ügyetlenül próbálunk célt érni nála. De hogyan győzzük meg a férfit, hogy jobban törődjék az egészségével? A pszichológusok „taktikai” tanácsai segíthetnek.
Az élet párban jót tesz az egészségnek – mutatták ki a pszichológusok. És különösen a férfiaknál... Egyes kutatási adatok szerint pld. a rákbetegség gyógyulási esélye 23%-kal nő a házastársi/élettársi kapcsolatban élő férfiaknál, míg 15%-kal a hasonló helyzetű nőknél. A társ (esetünkben a nő) szeretetteljes figyelme a legkisebb tünetek megjelenésekor, vagy akár a terápia, a helyes étrend betartása érdekében sokat nyom a latba. De természetesen csak akkor, ha a férfi hálásan fogadja ezt a fajta figyelmet, és respektálja is. Hiszen oly sokszor süket fülekre találnak ezek a figyelmeztetések, mivel a férfiember általában nem szeret orvoshoz menni, gyógyszert szedni, diétázni... Nem akarja tudomásul venni, hogy szüksége van rá. Ez pedig nyugtalanító mindkét fél számára, zavart kelt a párkapcsolatban, állandó vitára, feszültségre ad okot. Ezért nem árt tudnunk, hogyan vegyük rá a társunkat, hogy jobban törődjön magával, ne vegye félvállról egészségi problémáit.
Az éltető víz
2014. augusztus 14.
Egy orvos kitálal: a dehidratáció okozza a legtöbb betegséget.
A víz egészségre gyakorolt hatásáról, a dehidratációról, a vízivás fontosságáról, a víz szerepéről egészségünk megőrzésében és a gyógyításban, illetve dehidratáció miatt kialakuló betegségekről egy iráni születésű orvos Dr. Fereydoon Batmanghelidj korszak alkotó felfedezéseket tett.
Dr. Fereydoon Batmanghelidj szerint a dehidratáció a mögöttes oka sok krónikus „betegségnek”. A víz, só és ásványi anyagok megfelelő bevitele megelőzheti a betegségek kialakulását, illetve visszafordíthat már megtörtént károsodásokat. Az úgynevezett „modern” gyógyászat még mindig a vírusokat és a géneket hibáztatja a degeneratív állapotok nagy része miatt, és a gyógyszeripar dollármilliókat vesztene, ha az emberek a víz természetes gyógyító tulajdonságára támaszkodnának a drága és mérgező gyógyszerek helyett.
Megérdemelt egészség
2014. augusztus 05.
Miközben egy fárasztó munkanap után, kora esti programként, jól bejáratott kanapénkban elterülve, a literes jégkrémes dobozzal a kezünkben, kedvenc sorozatunkat nézve azon tűnődünk, néhány évvel ezelőtt vajon még miért nem jelezte térdkalácsunk az aktuális fronthatásokat; reggelenként, a tükörbe nézve miért nem saját dédanyánk köszönt vissza ránk; és, hogy miért álltak annyira jól a lenge, nyári koktélruhák, hogy már puszta megjelenésünk közlekedési baleset okozott, még a legelhagyatottabb mellékutcákban is, akkor egy idő után rájöhetünk, hogy a munkahely, a távirányító és a hűtőszekrény közé korlátozott mozgásterünknek köszönhetjük mindazt, hogy mára már csupán árnyékai vagyunk régi önmagunknak.
Minőségibb élet
Mondják, hogy minden kezdet nehéz, pláne igaz ez a főnix módjára való újjászületésre, mely végképp nem tartozik a legkönnyebb elfoglaltságok közé: igazi, komoly akaraterőt, elszántságot, kitartást igényel. Mindezek forrásából azonban meríthetünk egy kehellyel, ha hivatásos szakemberhez (humánkineziológushoz, fitness szakedzőhöz, illetve dietetikushoz) fordulunk segítségért, de már csupán a barátnőkkel való közös délutáni kocogások, a diétatippek megosztása is képes meghozni a változást kieszközlő, kellő mértékű motivációt.
A színek is gyógyítanak? – 2. rész
2014. július 12.
Ha kedvenc színünket látjuk, valahogy jobb lesz tőle a közérzetünk... Pozitív pszichés hatásaira a színek szimbolikájából is következtethetünk. Viszont ha rossz benyomást kelt bennünk egy színárnyalat, és sok van belőle mindennapi környezetünkben, zavarólag hat kedélyállapotunkra, és akár még vissza is foghat teljesítményünkben. Kiegészítő színe azonban jótékony hatású lehet – állítják a színterapeuták. Íme egy kis „gyógyító játék” ellentétes színpárokkal:
SKARLÁTVÖRÖS (Kiegészítő színe: türkiz)
- Kedvelem: szükségem van képességeim határainak felismerésére, a szellemi alapok megtalálására, melyekre építhetem az életem.
- Nem kedvelem: mindig többre törekszem, és nem veszem figyelembe, hogy teljesítőképességem véges. Nem ismerem fel, mikor kell leállnom, mert túl fáradt vagyok feladataim elvégzéséhez.
- Szimbolika: ház, anyagi javak és kényelem.
- Jó tanács: amikor úgy érzi, hogy már nehezen tudja képességeit kibontakoztatni, képzelje el, hogy egy skarlát színű buborék veszi körül, mely megszabja korlátait, és azon túl nem megy.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...899091...158